Türkiye Lübnan’daki BM Barış Gücü Askerlerini Çekecek mi?

Cuma günü Dailystar kaynakları tarafından Türkiye’nin Lübnan’da BM Geçici Görev Gücü kapsamında görev yapan askeri birliklerini iki aydan daha kısa bir süre içinde çekeceği açıklamaları yapıldı.

Bu durumun barış gücü misyonunu kesinlikle etkileyecek ani bir hamle olduğu belirtilirken Türk Barış gücü görevlilerinin 1.5 ay içinde Sur kenti yakınlarındaki Şaitiye köyünde bulunan karargahlarından ayrılacağı iddia edildi.

UNIFIL sözcüsü Antoinette Midday tarafından yapılan bir açıklama ile Güney Lübnan’da Türk yetkililerin böyle bir niyeti olduğuna dair herhangi bir bildirim yapılmadığı iddia edilerek durum yalanlandı.

UNIFIL’in düzenlenişinde asker tesis eden ülkelerin artan ya da azalan barış gücü sayılarında rutin çalışmalar yapıldığı belirtilirken, bu tür değişikliklerin BM Barış Gücü UNIFIL liderleri ve katkıda bulunan ülkeler tarafından kararlaştırıldığı Midday’in ifadelerine eklendi.
Çekilmenin Türk yetkililer tarafından restore edilen yetersiz eğitim kurumlarına ağır bir darbe olacağı dile getirilirken Türk Barış Gücünün yakınlarda yeniden inşa ettiği Tyre kasabasının Güneyindeki Lübnan Üniversitesi binasına ve ayrıca elektrik jeneratörleriyle bilgisayarların yanı sıra tıbbi ve lojistik destek sağladıklarına da değinildi.

TBMM Genel Kurulu tarafından bu ayın başlarında, UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresinin 5 Eylül 2013 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılması konusunda hükümete yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi kabul edilmişti.
Böylece TBMM’nin ilk kez 2006 yılında verdiği izinle UNIFIL’e katılan TSK’nın görev süresi yedinci kez uzatılmış oldu.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...