Türkiye, Ukrayna Vatandaşlarına Pasaportsuz Seyahat İmkânı Sağladı.

0
313

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Ukrayna’nın vatandaşlarının pasaportsuz gidip gelmelerine karar verdiklerini söyledi.

“Karşılıklı ziyaret ve turist sayısını artırmak için halklar arasında daha fazla temas istiyoruz. Bu nedenle, [Türk ve Ukrayna] vatandaşlarına pasaportlara ihtiyaç duymadan sadece ulusal kimliklerini göstererek ülkeleri ziyaret etmeleri için hazırlıklar yaptık” dedi.

 Bakan, Ukrayna’dan gelen turist sayısının geçen yıl yüzde 50 oranında arttığını ve Türkiye’nin bir milyondan fazla Ukraynalıyı ağırlamaktan memnun olduğunu söyledi.

 Çavuşoğlu, her iki dışişleri bakanının da ikili, bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu Beşinci Stratejik Planlama Toplantısına katılmak üzere Kiev’i ziyaret etti. Ziyaret ayrıca Türkiye-Ukrayna arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. Yıldönümüne denk gelmiştir.

Sponsorlu

 Çavuşoğlu, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısının 2017’de Ukrayna’da yapılacağını söyledi. “Birlikte tarihi belirleyeceğiz” diye ekledi.

 Ayrıca, Türkiye’nin doğu Ukrayna’daki çatışmaların sona ereceği yönünde ümitli olduğunuda belirtti.

 Ukrayna, yasadışı bağımsızlık oylaması sonrasında Rusya’nın Kırım’la ilhak etmesinin ardından Mart 2014’ten bu yana çatışmalara maruz kaldı. Bu, o zamanki Devlet Başkanı Victor Yanukoviç’in devrilmesine yol açan şiddetli hükümet karşıtı protestoları izlemişti. BM Genel Kurulu, Rusya’nın ilhakını yasadışı ilan etmek için oy kullandı. Pek çok BM ülkesinin yanı sıra ABD, AB ve Türkiye de Kırım’ı Rus toprakları olarak tanımıyor

Murat Tekinok – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://aa.com.tr/en/europe/turkey-ukraine-to-allow-citizens-passport-free-travel/746600

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here