Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz Bulgaristan’da Okuyan Türk Öğrencilerle Buluştu

Geçtiğimiz günlerde rezidans konutunda bir resepsiyon düzenleyen Aramaz’ın, eğitim ve konsolosluk işlerinden sorumlu elçilik görevlileri ile birlikte öğrencilerin sorularını yanıtladığı belirtildi. YÖK’ün Aralık 2012 tarihi itibariyle aldığı ‘Bulgaristan’da bulunan eğitim kurumlarındaki diploma, ders notu, şerh ve damga sahteciliğine ilişkin olarak Bulgaristan’daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işleminin Türkiye ve KKTC’deki üniversitelere yapılacak yatay geçişlerin Bulgaristan makamlarıyla yapılacak müzakereler tamamlanıncaya kadar askıya alınması” kararının ardından gelişmeleri merak eden öğrencilerin sorularını yanıtlayan Aramaz, Bulgaristan’a öğrenci getiren aracı şirketlerin yapabilecekleri yolsuzluklardan uzak durmaları gerektiğini dile getirdiği ifade edildi. Denklik konusundaki çözümün iki ülke arasındaki dostane ilişkilerle çözüme kavuşturulacağına inandığını belirten Aramaz, öğrencilere bu sorunun çözümü için her türlü desteği sağlayacağının sözünü verdiği belirtildi.

Toplantıya katılan 40’a yakın öğrencinin, Büyükelçi İsmail Aramaz ile tek tek görüşerek kendi bölümlerinin sorunlarını, günlük yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları anlatarak Bulgaristan’da yapılan çalışmalarla ilgili edindikleri izlenimleri aktardıkları açıklandı.

Sofya’da olduğu gibi bu gibi öğrencilerle buluşulunan toplantıların Filibe ve Burgas şehirlerinde de yapıldığını bildiren Aramaz’ın bu toplantıların devam edeceği müjdesini verdiği dile getirildi.

(TUİÇ Akademi, AA)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...