Uganda, Mülteci Skandalıyla 4 İlgili Üst Düzey Yetkiliyi Askıya Aldı

Uganda, birçoğu Güney Sudan’dan gelen 1,3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mültecilerinin çoğunluğu, Güney Sudan’da hükümetle rakip gruplar arasındaki çıkan sivil çatışmadan kaçıyorlar. 2013’ten bu yana, Güney Sudan da bu çatışmalar yüzünden on binlerce kişi öldü.

Ancak son dönemlerde ülkeye gelen mülteci kayıtlarında açıklar olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, Uganda’da 4 hükümet yetkilisi, sahtecilik iddiaları ve mültecilere yönelik fonların kötüye kullanımı konusunda askıya alındı.

İçlerinde Uganda’nın Mülteciler Komiseri Apollo Kazungu’nun da olduğu üst düzey dört görevli araştırılıyor.

İlk önce iddiaları bildiren Uganda Daily Monitor, konunun BM Ülke Temsilcisi Rosa Malango tarafından gündeme getirildiğini söyledi. Gazete, “şüpheli” sayıdaki mülteci, kadın ve çocuk kaçakçılığı ve dolandırıcılık gibi üç konuyu gündeme getirdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Kuruluşu Babar Balouch için bir sözcü, BBC Focus on Africa radyosuna verdiği demeçte, “Alınan raporlara, gıda yardımı ulaştırma ve mültecilere ücretsiz olması gereken hizmetler için rüşvet teklif etmesini talep eden sahte belgeler de dahil edildi.”

Yardım ve afete hazırlık için Devlet Bakanı Musa Ecweru, gelecekte herhangi bir sahtekârlığın önlenmesi için alınacak tedbirlerin ülkeye giren tüm mültecilere biyometrik kayıt yapılması önerisinde bulunduğuna dair güvence verdi.

Suna AĞDUK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...