Uganda, Mülteci Skandalıyla 4 İlgili Üst Düzey Yetkiliyi Askıya Aldı

Uganda, birçoğu Güney Sudan’dan gelen 1,3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mültecilerinin çoğunluğu, Güney Sudan’da hükümetle rakip gruplar arasındaki çıkan sivil çatışmadan kaçıyorlar. 2013’ten bu yana, Güney Sudan da bu çatışmalar yüzünden on binlerce kişi öldü.

Ancak son dönemlerde ülkeye gelen mülteci kayıtlarında açıklar olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, Uganda’da 4 hükümet yetkilisi, sahtecilik iddiaları ve mültecilere yönelik fonların kötüye kullanımı konusunda askıya alındı.

İçlerinde Uganda’nın Mülteciler Komiseri Apollo Kazungu’nun da olduğu üst düzey dört görevli araştırılıyor.

İlk önce iddiaları bildiren Uganda Daily Monitor, konunun BM Ülke Temsilcisi Rosa Malango tarafından gündeme getirildiğini söyledi. Gazete, “şüpheli” sayıdaki mülteci, kadın ve çocuk kaçakçılığı ve dolandırıcılık gibi üç konuyu gündeme getirdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Kuruluşu Babar Balouch için bir sözcü, BBC Focus on Africa radyosuna verdiği demeçte, “Alınan raporlara, gıda yardımı ulaştırma ve mültecilere ücretsiz olması gereken hizmetler için rüşvet teklif etmesini talep eden sahte belgeler de dahil edildi.”

Yardım ve afete hazırlık için Devlet Bakanı Musa Ecweru, gelecekte herhangi bir sahtekârlığın önlenmesi için alınacak tedbirlerin ülkeye giren tüm mültecilere biyometrik kayıt yapılması önerisinde bulunduğuna dair güvence verdi.

Suna AĞDUK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.