Ulusal Bilgi Merkezi (SIC): Çin’in Q2 GSYİH Büyüme Oranı Yaklaşık %6,7 Civarında

21. yüzyılın şüphesiz, en fazla sıçrama yaşayan ülkesi Çin oldu. 1980’lerden bu yana Deng Xiaoping ile beraber çıkışa geçen Çin, 2018 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük ikinci ekonomik gücü olmuş durumda ve hâlâ da çok hızlı ve büyük bir ekonomik büyüme gerçekleştirmektedir.

Ulusal Bilgi Merkezi (SIC) Cumartesi günü yaptığı açıklamasında Çin Menkul Kıymetler Dergisi’nde yayımlanan bir raporda, Çin ekonomisinin bu yıl ikinci çeyrekte yüzde 6,7 oranında büyüyeceği tahmin edilmekte. Öngörülen büyüme hızı ilk çeyrekte yüzde 6,8’lik bir artıştan biraz daha yavaş gerçekleşti. Çin ekonomisinde, tüketici enflasyonunun %2 civarında olacağı tahmin edilmekle beraber, bir önceki yılın aynı dönemine göre ikinci çeyrekte üretici fiyat enflasyonunda %3,8’lik bir artış yaşanması bekleniyor. Çin ekonomisinin geleceği açısından önemli araştırmalar yapan bu düşünce kuruluşunun yapmış olduğu çalışma, Çin ekonomisinin gün geçtikçe hızla büyüyeceğini söylemekte.

Bahsi geçen araştırmada Çin hükümetinin yürüttüğü makro temelli ekonomik politikanın esnekliğinin sürdürülmesini yani mümkün olduğunca serbest ticaretin devam etmesi gerektiğini ve ABD-Çin sürtüşmelerine dikkat edilmesi gerektiğinin, çünkü ülkenin ekonomisinin istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi için bunun gerekli olduğu yazmakta.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.