Ulusal Bilgi Merkezi (SIC): Çin’in Q2 GSYİH Büyüme Oranı Yaklaşık %6,7 Civarında

0
169

21. yüzyılın şüphesiz, en fazla sıçrama yaşayan ülkesi Çin oldu. 1980’lerden bu yana Deng Xiaoping ile beraber çıkışa geçen Çin, 2018 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük ikinci ekonomik gücü olmuş durumda ve hâlâ da çok hızlı ve büyük bir ekonomik büyüme gerçekleştirmektedir.

Ulusal Bilgi Merkezi (SIC) Cumartesi günü yaptığı açıklamasında Çin Menkul Kıymetler Dergisi’nde yayımlanan bir raporda, Çin ekonomisinin bu yıl ikinci çeyrekte yüzde 6,7 oranında büyüyeceği tahmin edilmekte. Öngörülen büyüme hızı ilk çeyrekte yüzde 6,8’lik bir artıştan biraz daha yavaş gerçekleşti. Çin ekonomisinde, tüketici enflasyonunun %2 civarında olacağı tahmin edilmekle beraber, bir önceki yılın aynı dönemine göre ikinci çeyrekte üretici fiyat enflasyonunda %3,8’lik bir artış yaşanması bekleniyor. Çin ekonomisinin geleceği açısından önemli araştırmalar yapan bu düşünce kuruluşunun yapmış olduğu çalışma, Çin ekonomisinin gün geçtikçe hızla büyüyeceğini söylemekte.

Bahsi geçen araştırmada Çin hükümetinin yürüttüğü makro temelli ekonomik politikanın esnekliğinin sürdürülmesini yani mümkün olduğunca serbest ticaretin devam etmesi gerektiğini ve ABD-Çin sürtüşmelerine dikkat edilmesi gerektiğinin, çünkü ülkenin ekonomisinin istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi için bunun gerekli olduğu yazmakta.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here