Ulusal Bilgi Merkezi (SIC): Çin’in Q2 GSYİH Büyüme Oranı Yaklaşık %6,7 Civarında

21. yüzyılın şüphesiz, en fazla sıçrama yaşayan ülkesi Çin oldu. 1980’lerden bu yana Deng Xiaoping ile beraber çıkışa geçen Çin, 2018 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük ikinci ekonomik gücü olmuş durumda ve hâlâ da çok hızlı ve büyük bir ekonomik büyüme gerçekleştirmektedir.

Ulusal Bilgi Merkezi (SIC) Cumartesi günü yaptığı açıklamasında Çin Menkul Kıymetler Dergisi’nde yayımlanan bir raporda, Çin ekonomisinin bu yıl ikinci çeyrekte yüzde 6,7 oranında büyüyeceği tahmin edilmekte. Öngörülen büyüme hızı ilk çeyrekte yüzde 6,8’lik bir artıştan biraz daha yavaş gerçekleşti. Çin ekonomisinde, tüketici enflasyonunun %2 civarında olacağı tahmin edilmekle beraber, bir önceki yılın aynı dönemine göre ikinci çeyrekte üretici fiyat enflasyonunda %3,8’lik bir artış yaşanması bekleniyor. Çin ekonomisinin geleceği açısından önemli araştırmalar yapan bu düşünce kuruluşunun yapmış olduğu çalışma, Çin ekonomisinin gün geçtikçe hızla büyüyeceğini söylemekte.

Bahsi geçen araştırmada Çin hükümetinin yürüttüğü makro temelli ekonomik politikanın esnekliğinin sürdürülmesini yani mümkün olduğunca serbest ticaretin devam etmesi gerektiğini ve ABD-Çin sürtüşmelerine dikkat edilmesi gerektiğinin, çünkü ülkenin ekonomisinin istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi için bunun gerekli olduğu yazmakta.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...