Çin, Güney Çin Denizi Adalarına Nükleer Saldırı Yetenekli Bombalar Yerleştirdi

Çin Hava Kuvvetleri,  bir eğitim tatbikatının bir parçası olarak tartışmalı bölge olan Güney Çin Denizi’ndeki adalara ve resiflere bombardıman uçağı indirdi. Çin Hava Kuvvetleri, tanımlanmayan bir ada havaalanından uzun menzilli nükleer yetenekli H-6K dahil olmak üzere çeşitli tipte bombardıman uçaklarının denizde hedeflere yönelik grev eğitimini simüle ettikten sonra iniş kalkış yaptıklarını açıkladı.

Hava kuvvetleri,  “Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri Birliğinin (PLAAF) bir bölümü kısa süre önce H – 6K bombası gibi Güney Çin Denizi’ndeki ada ve resiflerde iniş – kalkış yeteneğimizi arttırmak, her yere ulaşabilmeyi gerçekleştirmek üzere düzenlenmiştir. Bölgede herhangi bir zamanda gerekli saldırıyı, her gerekli yöne saldırı için” dedi. Açıklamada, H-6K bombardıman pilotu belirlenen deniz hedefi için bir saldırı eğitimi gerçekleştirdi ve daha sonra  “Batı Pasifik” ve “Güney Çin Denizi”nde bir havalimanına iniş yaptı.

PLAAF’ın Weibo mikroblog hesabıyla ilgili bildirim, tatbikatın tam yerini sağlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri Çin’in  kapsamlı egemenlik iddialarına ve aynı zamanda Vietnam’a, Filipinler’e, Tayvan’a, Brunei’ye ve Malezya’ya yönelik iddialarına da itiraz etmek için Güney Çin Denizi’nin tartışmalı bölgelerine savaş gemileri gönderdi.

Sular hayati önem taşıyan küresel nakliye noktalarıdır ve aynı zamanda doğal gaz ve petrol kaynaklarının varlığına inanlar için ayrıca önemlidir. Pentagon sözcüsü Lt Col Christopher Logan, raporları gördüklerini,  Çin’in bölgeyi istikrarsızlaştırmak ve gerginliği artırmaktadır ancak ABD açık ve kapalı bir Hint-Pasifik ile bağlantılı olmaya devam edecektir dedi. Washington, Pekin’in Güney Çin Denizi’nin militarizasyonunun “belirsiz” sonuçlarına karşı karşıya kalacağını ve Çin ile olan sorunun gündemde olduğunu söyledi. Çin askeri tesisleri arasında hava üsleri, radar ve iletişim sistemleri, askeri tesisler ve askeri uçakları barındırabilen iniş şeritleri de dahil olmak üzere savunma üsleri yer alıyor.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,275TakipçilerTakip Et
8,648TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...