Uluslararası Gündem – Haftalık Bülten: 4 – 10 Aralık

SUUDİ ARABİSTAN VE UMMAN’IN KARAYOLU İŞ BİRLİĞİ 

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın Umman’ı resmi ziyareti sırasında ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiride iki ülke arasında 725 kilometrelik kara sınırının açılacağı aktarıldı.

SPA

Yolun açılması, Krallığın Körfez İşbirliği Konseyi’nin tüm ülkeleriyle olan doğrudan bağlantılarını da tamamlaması ve geçen yıl 10 milyarı aşan iki ülke arasındaki ticaret değişim hacminin artmasına katkıda bulunması bekleniyor. 

Petrol Piyasaları Da Konuya Dahil

Yapılan görüşmelerde iş birliği anlaşmalarının gözden geçirildiğini ve birlikte çalışma zemininin güçlendirildiğini ifade eden liderler için OPEC+ petrol piyasaları da gündemdeydi. Ülkeler askeri, ekonomik, siyasi ve güvenlik alanlarında iş birliği içerisinde olmasına rağmen OPEC+ ülkelerinin petrol piyasalarında sağladığı istikrarı överek iş birliğinin uzun seneler sürdürülmesi konusunda ülkelere çağrıda bulundu. 

İklim Değişikliğine Karşı Yeşil Enerji

Görüşmelerin bir diğer konusu olan “Orta Doğu Yeşil Girişimi” projesi çerçevesinde küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı yeşil enerjiyi benimseme konusunda anlaşmaya varıldı. Tüm bunların yanı sıra gıda güvenliği, ticaret akışını yaratacak tesislerin artırılması, haber alışverişi, turizmin geliştirilmesi ve iki ülkenin de çıkarlarına hizmet edecek güvenlik iş birliğinin artırılması konusunda uzlaşı sağlandı.

Kaynak: Gündem Ortadoğu, Arab News

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

NİKARAGUA, TAYVAN İLE BAĞLARINI KOPARIYOR

The Guardian

Nikaragua, Çin’e diplomatik bağlılık kararını değiştirdi ve Tayvan’ı dünya çapında onu resmen tanıyan 14 hükümetle baş başa bıraktı. Nikaragua Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Pekin’in Tayvan’ın bir Çin eyaleti olduğu iddiası kabul edildi. Tayvan hükümeti, Nikaragua’nın “tek taraflı” kararıyla ilgili “içten acı ve üzüntü duyduğunu” dile getirdi. Tayvan, Daniel Ortega liderliğindeki hükümeti iki halk arasında “uzun süredir devam eden yakın dostluğu” göz ardı etmekle suçladı. 

Nikaragua’nın karar değişikliği, resmi olarak tanınmasa da Tayvan’ın en güçlü müttefiklerinden biri olan ABD ile bozulan ilişkilerin ortasında gerçekleşiyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ortega hükümetinin kasım ayındaki “sahte seçim” sonrasında yetkisi olmadığını söylediği kararı eleştirdi.

Kaynak: The Guardian 

Özden BULUTBEYAZ

 

EKVADOR ORMANI İÇİN MAHKEMEDEN KARAR

Ekvador Yüksek Mahkemesi, korunan bir bulut ormanında bakır ve altın madenciliği planlarının anayasaya ve doğa haklarını korumaya aykırı olduğuna karar verdi.

The Guardian

Ekvador Anayasa Mahkemesi tarihi bir karar aldı. Ülkenin kuzeybatısındaki korunan alan Los Cedros’ta verilen madencilik izninin ormanın biyolojik çeşitliliğine zarar vereceği öngörüldüğünden çalışmaların iptaline hükmedildi. Ormanın gözlüklü ayılara, nesli tükenmekte olan kurbağalara, endemik orkide türlerine ve dünyanın en nadir primatlarından biri olan kahverengi başlı örümcek maymunu gibi canlılara ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Ekvador’un en yüksek mahkemesinin çarşamba günü yayınlanan kararı, ülkenin anayasasında yer alan doğa haklarını onayladı. Mahkeme, bu kararın sadece korunan alanlar için değil tüm ülke genelinde geçerli olduğunu söyledi. Kararda önemli rol oynayan aktivistler ise alınan tedbirlerde Ekvador gibi ekolojik açıdan önemli alanlarda başka maden çıkarma projelerinin planlanmasının önüne geçilebileceğini söyledi. 

Kaynak: The Guardian

Özden BULUTBEYAZ

 

LAPİD’İN KAHİRE ZİYARETİ

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Mısır’a gerçekleştirdiği sürpriz ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile İran’ın nükleer güç haline gelme çabasını ve Gazze’deki durumu görüştü.

AFP

Görüşmede “İran’ın askeri nükleer kapasiteye sahip bir ülke olma girişimi, terörü sürekli kullanması ve Orta Doğu’ya doğurduğu tehdit, Gazze şeridindeki durum, İsrail’in ‘Güvenlik karşılığında ekonomi’ başlıklı planı, Gazze’deki esirler konusunun” ele alındığı bilgisi verilen açıklamada Lapid’in bölgede Mısır’ın oynadığı rolden övgüyle söz ettiği aktarıldı.

Yapılan açıklamada bölgede terör ve istikrarsızlıkla mücadele, Filistin meselesi, İsrail’in Filistin yönetimini güçlendirmek için adımları, ekonomik zorluklara çözüm arayışı, iki ülke arasındaki barışın derinleştirilmesi gibi konuların da görüşüldüğü bildirildi.

Güvenlik Anlaşması

Ziyaret; her iki ülkenin de huzursuz Sina Yarımadası’ndaki Mısır’ın, İsrail tarafından kontrol edilmeyen tek geçiş sınırı Refah kasabası çevresindeki Mısır askerlerinin sayısını artırmak için güvenlik anlaşması imzalamasından 1 ay sonra gerçekleşti.

Aktarılan bilgiye göre Lapid, görüşmede “Mısır, İsrail’in önemli bir stratejik ortağı. Amacım güvenlik, diplomatik ve ekonomik alandaki ilişkilerimizi ilerletmek. Uluslarımız arasındaki barış üzerinde çalışmamız önemli. Bölgeye ve iki ülke arasındaki ilişkilere tarihi düzeyde katkı sağlayan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’ye teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Middle East Eye, Gündem Ortadoğu, AFP

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

HİNDİSTAN’DA FACİA: 13 ÖLÜ 

Euronews

Helikopter kazasında Hindistan Genelkurmay Başkanı Bipin Rawat, içlerinde eşinin de olduğu 12 kişiyle beraber yaşamını yitirdi. Helikopter inerken meydana gelen kazada bir kişi ise yaralı olarak kurtuldu. 

Kaza, Genelkurmay Başkanı Rawat Sulur hava üssünde üniversite öğrencilerine konuşma yaparken meydana geldi. Rus yapımı Mi-17 tip helikopter varış yeri olan Tamil Nadu eyaletinde düştü. Kaza sonrası askeri yetkililer enkazda çıkan yangını söndürerek yaralı olan bir kişiyi hastaneye kaldırdı. Rus yapımı Mi-17 tipi helikopter  daha önce de Azerbaycan’da düşmüş ve 14 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Kaynak: Euronews

İrem Damla MİRZA

 

ÇAVUŞOĞLU MEVKİDAŞI KATAR DIŞİŞLERİ BAKANI İLE BİR ARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doha’da Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani ile bir araya geldi.

İHA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı için Katar’ın başkenti Doha’ya seyahat etti. Bakan Çavuşoğlu ile Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani, önce ikili ardından da heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde öncelikli olarak savunma, ekonomi, eğitim, kültür ve sağlık dahil her alanda iş birliğinin derinleştirilmesi ele alındı. Afganistan, Libya ve Suriye gibi bölgesel konuların da görüşüldüğü bildirildi.

Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısında “Katar ve Türkiye’nin duyarlılığının örnek olması gerekiyor. İlişkiler normalleşmeye başlayınca başlayınca iki ülke arasında trafiğin artması normal. 3-4 yıllık krizin aşılmasından memnuniyet duyuyoruz. Katar’a yönelik ablukaların kalkmasından ayrıca mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Al Sani: Aslında ekonomik kriz her ülkeyi etkiledi

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Türkiye’deki yatırımlarının sonuçlarının olumlu olduğunu söyledi. Aslında ekonomik kriz her ülkeyi etkiledi. Türk kardeşlerimiz, aldıkları önlemlerle bu krizi aşacaklar. Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz çok güçlüdür ve desteğimiz devam ediyor. Katar’ın Türkiye’deki yatırımları büyük ve bu yatırımların sonuçları olumludur. Biliyorsunuz ki Katar, Türkiye’deki yatırımları eskiye dayalı; çok sağlam temellere oturmuştur. Bu kriz geçici bir krizdir ve inşallah aşılacak. yorumunu yaptı.

Kaynak: Sputnik, Gündem Ortadoğu

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...