Haftanın Öne Çıkanları

ALMANYA’DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

Aylar önce yapılan seçimin ardından Olaf Scholz Almanya Başbakanı seçildi. 9. Şansölye Scholz, Almanya’nın Sosyal Demokrat Partili 4’üncü başbakanı oldu.

Alman Federal Meclisi’nde yapılan oylamaya 707 milletvekili katıldı. Scholz, 395’inin oyunu alarak Başbakan seçildi. 16 yıllık iktidarı sona eren Angela Merkel de genel kurula katıldı, oturumu locadan izledi. Milletvekilleri ise görevi biten eski şansölyeyi uzun süre alkışladı.

Olaf Scholz meclisteki oturumun ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitti. Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeir’den göreve atandığını gösteren belgeyi aldı. Daha sonra meclise döndü ve yemin ederek resmen göreve başladı. Kabine üyeleri de yeni bakanlıklarının onayı için Cumhurbaşkanlığı’na gitti. Tek tek atanma belgeleri verildi. Böylece Almanya’nın yeni şansölyesi ve kabinesi başbakanlık binasındaki yerini aldı.

Kaynak: DW, AA

 

AFGANİSTAN’IN UMUTSUZ KIZ ÇOCUKLARI

3 ay önce kız çocuklarının ortaokula gitmesini yasaklayan Taliban, yasağın uzun sürmeyeceğini söylemesine rağmen herhangi bir gevşeme yoluna gitmedi. Her gün okul kapısından geri dönen Afgan kız çocuklarının çaresiz bekleyişi sürüyor.

Erkek çocuklar Eylül’den bu yana ortaokula devam ederken kız çocukları eğitimden mahrum bırakıldı. Taliban yönetiminin Afganistan halkında yarattığı yoksulluk ve güvenlik tehdidi, aileleri kız çocuklarını ilkokula dahi göndermekten alıkoydu. Taliban’ın kız çocuklara uyguladığı ortaokul yasağının ardından ilkokullarda da yüksek oranda devamsızlık gözlemlendi.

Bazı şehirlerde Taliban yetkilileriyle yapılan anlaşmalar sonucu kız çocuklarının ortaokul eğitimine devam ettiği görüldü. Ancak bu her bölge için söz konusu değil. BBC’ye verdiği röportajda okula gidemediğini söyleyen bir kız öğrenci, sokaklarda Taliban militanları tarafından saç ve ağızlarını kapatmaları yönünde uyarıldığını belirtti. Bu korkulardan dolayı sınıf arkadaşlarının okula gelmemesine vurgu yaptı.

Şartlar öğretmenler için de giderek zorlaşıyor. BBC’ye konuşan öğretmenlerden biri Haziran’dan bu yana maaşlarını alamadıklarını söyledi. Öğrencileri için kaygılandığını belirten öğretmen “Öğrenciler yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Böyle giderse hayatlarını kaybedecekler.” dedi.

Bir başka öğretmen ise “kısıtlamalar nedeniyle sınıfındaki öğrencilerden üçünün aileleri tarafından evliliğe zorlandığını” açıkladı. UNICEF de yaptığı açıklamada Afganistan’daki çocuk evliliklerinin çok yüksek oranlara erişebileceğinden endişelendiğini duyurdu.  

Kaynak: BBC

 

WIKILEAKS KURUCUSUNUN İADESİNE YEŞİL IŞIK

İngiltere, bilgisayar korsanlığı ve casusluğu dâhil ABD’de 18 suçtan aranan Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın iade talebine yeşil ışık yaktı. ABD, birçok kişinin yaşamını riske attığı gerekçesiyle 2010 ve 2011 yıllarında binlerce gizli belgeyi sızdıran Assange’ı yargılamak istiyor.

2012 yılında Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınan şirket kurucusu, 2019’da büyükelçilikten alınıp İngiltere’deki Belmarsh Hapishane’sine yerleştirildi. Assange’ın iade istemini “ABD hapishanelerinde intihar edebileceği” gerekçesiyle 4 Ocak’ta reddeden İngiltere mahkemesi, iadeyi engelleyen karara ilişkin temyiz başvurusunu kabul etti. 

Londra’da Yüksek Mahkeme tarafından alınan kararda Washington’un Julian Assange’ın tutukluk şartlarına dair verilen güvencenin etkili olduğu belirtildi. Assange, olası bir iade ile ABD’de 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Şimdi ise İngiltere’de alınan karara Assange’ın avukatlarının itiraz etmesi bekleniyor.

Kaynak: BBC, AA

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.