Uluslararası İlişkiler Filmleri 2023

TUİÇ Akademi olarak geride bıraktığımız yılda uluslararası ilişkiler filmleri kategorisine girebilecekler arasından aşağıdaki 5 filmi sizler için seçtik. İzlemediklerinize mutlaka göz atın! Ayrıca önerdiğiniz filmler var ise lütfen [email protected] adresine göndererek listemize katkı verin. 2024’ün sağlık ve keyifle yeni filmler izleyeceğimiz bir yıl olması dileğiyle. 

1- Oppenheimer 

“Oppenheimer”, 2023’te Christopher Nolan tarafından yönetilen, başrolünde Cillian Murphy’nin J. Robert Oppenheimer’ı canlandırdığı bir biyografik gerilim filmidir. Film, Oppenheimer’ın Manhattan Projesi’ndeki rolü ve 1954 güvenlik duruşması sonucunda yaşadığı düşüşü ele alıyor. Filmde Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr. ve Florence Pugh gibi isimler de yer alıyor. 11 Temmuz 2023’te Paris’te prömiyerini yapan ve 21 Temmuz’da Birleşik Krallık ve ABD’de gösterime giren film, 181 dakika süren ve 100 milyon dolar bütçeyle üretilmiş olup, 954.1 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti. 2023’ün en yüksek hasılat yapan üçüncü filmi olan “Oppenheimer”, eleştirmenlerden büyük beğeni topladı. Bu film, Oppenheimer’ın atom bombasının geliştirilmesindeki rolü ve bu silahın uluslararası ilişkiler ve güvenlik politikaları üzerindeki derin etkisini vurgulayarak, nükleer silahlanma ve Soğuk Savaş döneminin tarihine ışık tutuyor. Bu bağlamda, film tarihsel gerçekleri ve uluslararası güç dengelerini şekillendiren önemli bir figürün kişisel ve profesyonel hayatını inceleyerek, küresel politikadaki etkilerini gözler önüne seriyor.

2- How to Blow Up a Pipeline

“How to Blow Up a Pipeline”, Daniel Goldhaber tarafından yönetilen ve Ariela Barer, Jordan Sjol ile birlikte yazılan 2022 yapımı bir Amerikan aksiyon-gerilim filmidir. Andreas Malm’in kitabından esinlenerek, genç bir grup bireyin Batı Teksas’taki bir petrol boru hattını sabote etme planını anlatıyor. Film, 2022 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde prömiyer yapmış ve 7 Nisan 2023’te ABD’de gösterime girmiştir. Film, iklim krizi ve çevreci aktivizm temalarını işleyerek, çevresel eylemlerin uluslararası politikalar üzerindeki etkisini ve çevresel adalet mücadelesinde radikal yaklaşımların potansiyel sonuçlarını ortaya koyuyor. Bu çerçevede, film, modern çevre hareketlerinin küresel siyaset üzerindeki etkilerini ve çevre politikalarının oluşturulmasındaki rolünü vurguluyor.

 

3- A Compassionate Spy 

“A Compassionate Spy”, Steve James tarafından yazılan ve yönetilen 2022 yapımı bir Amerikan belgesel filmidir. Film, Manhattan Projesi’nin fizikçisi ve Sovyetler Birliği casusu Theodore Hall’ın hikayesine odaklanıyor ve uzun bir röportaj ile arşiv görüntüleri içeriyor. 79. Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapan ve 4 Ağustos 2023’te ABD’de gösterime giren film, Rotten Tomatoes’ta olumlu eleştiriler aldı. Film, Hall’ın bilim ve casusluk faaliyetlerinin Soğuk Savaş dönemindeki uluslararası ilişkilere etkisini inceliyor ve bu tür bireysel eylemlerin küresel politika üzerindeki derin etkilerini gözler önüne seriyor.

 

 

4- Killers of the Flower Moon

“Killers of the Flower Moon”, Martin Scorsese’nin yönettiği ve Eric Roth ile birlikte senaryosunu yazdığı 2023 yapımı bir Amerikan epik Western suç drama filmidir. 1920’lerde Oklahoma’daki Osage Ulusu arazilerinde petrol bulunması sonrası yaşanan cinayetleri konu alan film, Leonardo DiCaprio, Robert De Niro ve Lily Gladstone gibi isimleri başrolde barındırıyor. Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan ve ABD’de gösterime giren bu film, gişede başarı elde etti. Film, yerli halkın hakları ve Amerikan tarihinin karanlık dönemlerine ışık tutarak, tarihi olayların uluslararası ilişkiler ve yerli halkların hakları üzerindeki etkilerini vurguluyor.

 

5- The Essential Church

“The Essential Church” 2022 yapımı, 126 dakikalık bir belgesel filmdir. Film, Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle hükümet kararlarına meydan okuyarak kiliselerini yeniden açan üç papazın hikayesine odaklanıyor. Belgesel, kilise ve hükümet arasındaki tarihsel mücadeleyi inceleyerek, günümüzdeki çatışmaları geçmişte inançları uğruna hayatlarını feda edenlerle karşılaştırıyor. Film, kilisenin bilimsel, hukuki ve en önemlisi Kutsal Kitap açısından önemini vurgularken, din ve devlet ilişkilerinin uluslararası çerçevede nasıl şekillendiğini ve bu ilişkilerin toplumsal ve politik etkilerini gösteriyor.

 

 

Uluslararası İlişkiler Filmleri listemizin sonuna geldik. Geçmişe dönük daha fazla filme ulaşmak istiyorsan ULUSLARARASI İLİŞKİLER FİLMLERİ sayfamızı ziyaret edebilirsin. 100’den fazla filmi sizler için listeledik. 

Görüş, öneri ve sorularınız için [email protected] adresinden bizimle iletişim kurabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...