Bilginin bir tık kadar uzakta olduğu ve araştırmak, öğrenmek isteyenlerin asla durdurulamadığı bir çağda yaşıyoruz. Sebebi ne olursa olsun insanların bilgiye ulaşmasını engellemeye çalışmak ortaçağda kalmış ilkel bir yöntemdir. Nisan 2017’den bu yana ülkemizde erişime kapalı olan Wikipedia bunun en açık ve can sıkıcı örneğidir.
İşleyişi ve çalışma yapısı olarak akademik çevrelerce resmi bir kaynak olarak kabul edilmese de, hepimizin bilgi dağarcığında Wiki’nin çok büyük payı vardır. Youtube’un bile daha hızlı erişime açıldığı ülkemizde yarı yıldan fazladır insanların bilgiye ulaşmaları sansürlenmekte ve bir çaba gösterilmemektedir.

TUİÇ olarak elimizi taşın altına koymak istiyoruz ve bu konuda bir şeyler yapabilmenin hayalini kuruyoruz. Belki yeni bir wikipedia yapamayız binlerce bilgiyi, kavramı, insanı, tarihi bir araya getiremeyiz ama en azından emek verdiğimiz, çabaladığımız kendi alanımız ile ilgili bir “Uluslararası İlişkiler Wikipediası” kurabiliriz diye düşündük.

Wikipedia, ABD merkezli Wikimedia Vakfı’nın bir çalışması olup wikipedia altyapısını ücretsiz olarak dağıtmaktadır. Burdan yola çıkarak aynı altyapıyı TUİÇ şemsiyesi altında kurduk ve Uluslararası İlişkiler Wikipedia’sı yani UliWiki fikrinin başlangıç fişeğini ateşledik. TUİÇ staj programlarıyla üretilen içeriklerle de besleyeceğimiz bu projede gönüllülerimize de ihtiyacımız var.

Bizimle birlikte bu işte yer almak isteyen, bilgi toplamak ve bilgi paylaşmaktan keyif alan gönüllülerimizi arıyoruz. Tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurup, bu göreve ne kadar istekli ve motive olduğunuzu bir-iki paragrafta bize anlatmak.

Sponsorlu

Kimler UliWiki projesinde görev alabilir?
-Okumayı ve araştırmayı seven
-Dahi anlamındaki de’leri ayırabilen
-Ulusal ve uluslararası bilgi kaynaklarını okuyabilen
-Facebook dışında internet uygulamaları kullanabilen
(Word, Excel, WordPress, Gmail, Google Drive vb.)
-TUİÇ Değerlerini benimseyen
-Görev bilinci olan
-Gönüllü çalışmanın verdiği hazzı seven
-Ortalama, günde en fazla 30 dakikasını bu işe ayırabileceğini düşünen herkes.

Kaç kişi ile çalışmayı planlıyoruz?
Bu konuda bir limit belirlemedik ve sizlerden gelen başvuruların sonucunda bir ekip kurmuş olacağız.

Süreç Takvimi
Başvuru Başlangıç: 28.12.2017
Başvuru Bitiş: 10.01.2018
Sonuçların Açıklanması: 13.01.2018
(Not: Yalnızca olumlu başvurulara dönüş yapılacaktır)
Sorularınız için: [email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here