‘‘Uluslararası İlişkilerci Olmak’’ Semineri Kocaeli’de Gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi’de Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği  tarafından 37 üniversitede gerçekleştirmeyi planladığı  ‘‘Uluslararası İlişkilerci Olmak’’ adlı etkinliğin ilk adımı Kocaeli Üniversitesi’nde düzenlendi.  Uluslararası İlişkiler Kulübüyle ortak düzenlenen etkinlikte konuşmacı olarak Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği(TUİÇ) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yalım yer aldı. Açılış konuşmasını TUİÇ Kocaeli Temsilcisi Ramazan Çakır ile Uluslararası İlişkiler Kulübü Eşbaşkanı Metincan Yıldırım yaptı. Katılımcı olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İrfan Kaya Ülger, Yrd. Doç. Gül Ceylan Tok, Araş. Gör. Halil Peçe, TUİÇ Üniversite Temsilcilikleri Direktörü Ersin Kopuz ve Uluslararası İlişkiler Kulübü Danışmanı Yrd. Doç. Arda Ercan katılım gösterdi.

Uluslararası İlişkiler nedir? Sorusuna ise öncelikle uluslararası ilişkilerin bir meslek olmadığını ifade ederek başladı. Genel olarak Uluslararası İlişkiler denildiğinde kişilerin aklına dış politika,siyaset gibi terimlerin geldiğini aslında uluslararası ilişkilerin, bireyi dünya vatandaşlığına  hazırlayan bir yol olduğunu cümlelerine ekledi. Aynı şekilde siyasetinde bir meslek olmadığını, siyasetçi olmak istiyorsanız  önce ‘bir şey’ olun, bir mesleğe sahip olun ardından siyasetçi olun yorumunu yaptı.

Üniversiteli nasıl olur ya da nasıl olmalıdır? sorusunu yanıtlarken üniversiteli olmanın ön koşulu olarak eleştirel düşünmeyi, verileni olduğu gibi almamak gerektiğini dile getirdi. Bizlerin kof bir özgüvene değil, birikimli ve donanımlı bir şekilde sözü alıp söylememiz gerektiğini söyleyerek üniversite de edinilen network ağının,yeni insanlarla tanışmanın çok önemli olduğunu, asıl işin bu bağlar sayesinde bize gelebileceğini ifade etti.

Uluslararası ilişkiler nedir ya da ne değildir, konusunda öncelikli olarak siyaset değildir, bilimsel bir disiplindir diyerek kendi tanımını şöyle yaptı; ‘’Uluslararası ilişkiler sistem içerisinde yer alan başta devletler olmak üzere çeşitli odaklar arasındaki siyasal, hukuksal, kültürel ve  ekonomik ilişkileri inceleyen  ve analiz eden  sosyal bilim dalıdır.’’

Uluslararası ilişkiler bir çok disiplini kapsayan bir alan olduğu için, bir dalına doğru yoğunlaşmanın gerekliliğini vurgulayarak ülkemizde uluslararası ilişkiler konusunda bölümün çok fakat akademisyen sayısının azlığını dile getirerek düşüncelerimizi çeşitlendirmemiz önersinde bulundu ve mutlaka bir hedef koyarak ilerleyen, yerel ve bölgesel dillere önem veren, olayları küresel bakış açısıyla inceleyen bireyler olma tavsiyelerinde bulundu.

Uluslararası İlişkiler disiplininin bir çok alt dala sahip olduğu ve bölüm öğrencilerinin kariyer planlamalarında belli bir çalışma alanına yönelmesini ‘’Her şeyden bir şey, bir şeyden her şey.’’ ifadesiyle belirtti.

Etkinliğin ardından Burak Yalım, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu’na (RADYO Kİ) Uluslararası İlişkiler displiniyle ilgili röportaj verdi.

Kocaeli Üniversitesi TUİÇ Temsilciliği

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...