Ürdün Başbakanı İstifa Etti

Yetkililer Ürdün Başbakanı Maruf el-Bakhit’in istifa ettiği bildiriliyor, ve Kral Abdullah’ın Uluslararası Adalet Divanı yargıçlarından Avn el-Kasavne’i başbakanlığa atayacağını ve kendisinden yeni bir hükümet kurmasını isteyeceğini açıkladı.

Geçen Şubat ayında siyasi değişim isteyen protesto gösterileri üzerine hükümeti azletmiş ve Maruf Bakhit’i başbakanlığa atamıştı. Ancak birçok Ürdünlü Başbakan Bakhit’i siyasi reformları hızla uyulama yeteneğinden yoksun bir lider olarak görüyordu. Hatta dün, Ürdün parlamentosu büyük bir çoğunlukla kraldan Bakhit’i görevden almasını istemişti.

Sokaklara dökülen binlerce Ürdünlü yükselen gıda ve yakıt fiyatlarından sorumlu tuttuğu hükümeti istifaya çağırırken siyasi reformların gerçekleşmemesinden yakınmıştı. Kral Abdullah da, Bakhit ve hükümetinden reformları uygulamak için “somut ve hızlı” adımlar atmasını istemişti. Ancak Ürdün’de protesto gösterileri yeni hükümete rağmen devam etti ve Kral Abdullah Haziran ayında göstericilerin taleplerini karşılamak için bazı ödünler verdi.

Kral, bundan böyle başbakanı atamayacağını ve yeni hükümetlerin seçimle işbaşına gelmiş parlamento çoğunluğuna dayanacağını da sözlerine ekledi.

 

(tuicakademi — voanews) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...