Uruguay, Çin ile Serbest Ticaret Antlaşması İmzalamayı Umuyor.

Uruguay Devlet Başkanı Tabare Vazquez, 31 Ocak 2018 tarihinde Çin’e tarihi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Uruguay devlet başkanının bu ziyaretinde, Uruguay’ın, Bir Kuşak Bir Yol projesinin Güney Amerika ayağında görev ve sorumluluklar üstlenmeye hazır olduğunu bildirdi. Ayrıca Vazquez, Uruguay’ın Çin ile serbest ticaret antlaşması imzalamak istediğini belirtti.

Vazquez; Çin ile Uruguay arasında 30 yıldır süren ilişkilerden sonra bu ziyaretle birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir seviyede olduğunu belirtti. Uruguay’ın Çin ile imzalamak istediği serbest ticaret antlaşmanın sloganı da “güçlü bir umutla” oldu. Bir Kuşak Bir Yol projesinde Uruguay’ın coğrafî konumlarının farkında olduğunu belirterek bu projede yer almak için hazır olduğunu bildirdi.

Uruguay Devlet Başkanı Vazquez, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile de bir araya gelerek, gündemi ve iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldılar. Xi Jinping, Uruguay’ın günümüze kadar büyük bir ilerleme ve önemli gelişmeler kaydettiğini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin de 30. yılı münasebetiyle, Çin-Uruguay ilişkilerinin geliştirileceğinin sözünü verdi.

İki ülke arasında gerçekleştirilen bu görüşmelerin; Çin’in Güney Amerika’daki adımlarında önemli bir aşama teşkil etmesi bekleniyor.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...