Uruguay, Çin ile Serbest Ticaret Antlaşması İmzalamayı Umuyor.

Uruguay Devlet Başkanı Tabare Vazquez, 31 Ocak 2018 tarihinde Çin’e tarihi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Uruguay devlet başkanının bu ziyaretinde, Uruguay’ın, Bir Kuşak Bir Yol projesinin Güney Amerika ayağında görev ve sorumluluklar üstlenmeye hazır olduğunu bildirdi. Ayrıca Vazquez, Uruguay’ın Çin ile serbest ticaret antlaşması imzalamak istediğini belirtti.

Vazquez; Çin ile Uruguay arasında 30 yıldır süren ilişkilerden sonra bu ziyaretle birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir seviyede olduğunu belirtti. Uruguay’ın Çin ile imzalamak istediği serbest ticaret antlaşmanın sloganı da “güçlü bir umutla” oldu. Bir Kuşak Bir Yol projesinde Uruguay’ın coğrafî konumlarının farkında olduğunu belirterek bu projede yer almak için hazır olduğunu bildirdi.

Uruguay Devlet Başkanı Vazquez, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile de bir araya gelerek, gündemi ve iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldılar. Xi Jinping, Uruguay’ın günümüze kadar büyük bir ilerleme ve önemli gelişmeler kaydettiğini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin de 30. yılı münasebetiyle, Çin-Uruguay ilişkilerinin geliştirileceğinin sözünü verdi.

İki ülke arasında gerçekleştirilen bu görüşmelerin; Çin’in Güney Amerika’daki adımlarında önemli bir aşama teşkil etmesi bekleniyor.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...