Uzaktaki Köylere İlaç Ulaştıran Drone, Afrika’da Uçuşa Başladı

Haziran 2017’de, Malawi Hükümeti ve UNICEF, insansız hava araçları (UAV) olan droneların potansiyel insani kullanımını test etmek için bir hava koridoru başlatmıştı. 

Dronelar, 80 km çapında olup, Malawi’nin merkezindeki Kasungu Havaalanına merkezlenmiş, özel sektör, üniversiteler ve diğer ortaklar için insansız hava araçlarının, yararlanılacak hizmetleri sunmada nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmek için kontrollü bir platform sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Başlatılan bu hava koridoru, Afrika’daki ilk ve insancıl ve kalkınma amaçlı bir odaklanma ile küresel ilklerden biri özelliğini kazanmıştı.

Malawi’nin Taşımacılık ve Kamu İşleri Bakanı Jappie Mhango’nun, “Trafikteki sorunların bir parçası olarak droneları zaten kullanmış durumdayız ve tıbbi kaynakların taşınması gibi uzaktaki kırsal toplulukların hayatlarını değiştirecek daha ileri kullanımların potansiyelini görebiliyoruz.” açıklaması, bugün gerçek hayatta kendine yer buldu.

Afrika kıtasındaki Malavi’de, havadan görüntü almak için kullanılan drone, artık ilaç taşımak için de kullanılıyor. Kırsal bölgelerdeki ulaşım zorluğu Chris Chapo isimli bir sağlık çalışanını bu ilginç yöntemi denemeye itti. Köyüne 10 kilometre uzaklıktaki hastaneye gitmek ve geri dönmek bazen bir cana mal oluyordu. Acil ihtiyaç duydukları tıbbi malzemeleri drone ile taşımayı düşünen Chapo, çoğu kez bisikletle gidip geldiği yolu şimdi drone ile kat ediyor. Böylelikle ihtiyaç duyulan ilacı daha kısa sürede köyüne ulaştırabiliyor.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...