Vatikan’dan Medine’de Kilise İnşası Haberlerine Yalanlama

0
61

Vatikan Basın Ofisi Müdürü Greg Burke, Vatikan’ın, Medine’de kilise inşa etmek için Suudi Arabistan ile anlaştığı iddialarını yalanladı.

Vatikan Basın Ofisi Müdürü Greg Burke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Vatikan’ın, Suudi Arabistan’ın Medine kentinde kilise inşa edeceği” haberleriyle ilgili, “Vatikan, Suudi Arabistan’la ülkede kilise inşasına ilişkin anlaşma yapıldığı iddialarını yalanlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Basında çıkan haberlerde, Vatikan ile Suudi Arabistan’ın kilise inşası konusunda anlaştığı ve kilisenin Medine’de Vatikan tarafından yaptırılacağı öne sürülmüştü.

Anlaşmanın, Vatikan’da dinler arası diyalog dairesinden Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran’ın geçen Nisan ayında Suudi Arabistan Krallığı’na yaptığı ziyareti sırasında imzalandığı kaydedilmiş, Tauran, Suudi Arabistan ile daha çok diyaloğa yönelik bir deklarasyon imzalandığını doğrulamasına rağmen Suudi Arabistan’da kilise inşası konusunda bir açıklamada bulunmamıştı. Tauran’ın Suudi Arabistan ziyaretinde yüksek seviyeli yöneticiler ve Suudi Kral Selman bin Abdülaziz ile de görüştüğü kaydedilmişti.

Sponsorlu

Tauran, Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretinin ardından Vatikan Radyosunda yaptığı konuşmada, “Ziyaretim sırasında, okullarda Müslüman ve gayri Müslümanların iyi görüştüklerini, onların ikinci sınıf vatandaş kabul edilmediklerine vurgu yaptım” ifadelerine yer verilmişti.

Bahsi geçen iki ülke arasında söz konusu anlaşmanın yapılıp yapılmadığı henüz net bir şekilde teyit edilmemekle birlikte bu haber Suudi Arabistan’ı veyahut İslamiyet’i karalama girişimi olarak görülebilir. Böyle bir anlaşmanın yapılmış veya yapılacak olması İslam dünyası açısından yoğun tepkilere sebep olabilir.

Suna KAYA

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here