Vetevendosje Partisi’nde Yaprak Dökümü

Kosova’nın Başkenti Priştine’nin belediye başkanı olan ve birkaç ay önce görevine ikinci kez seçilen Shpend Ahmeti partisi Vetevendosje’den istifa etti. Parti içindeki anlaşmazlıkların parti ruhuna ve üyelerin partiye olan inancına zarar verdiğini istifa mektubunda belirten Ahmeti “Mevcut durumda parti, Kosova devleti içinde değişim yaratmak adına en hızlı organ fakat artık benim inanç ve tutumlarımla örtüşmüyor.” sözlerine yer verdi.

Varlığını 12 senedir sürdüren Vetevendosje’de son dönemde Ahmeti gibi düşünen diğer memnuniyetsiz üyelerin istifaları, partinin tarihi boyunca karşılaştığı en büyük zorluklardan birini ortaya çıkardı. Parti içinde ilk çatlak sesler geçtiğimiz aralık ayında, bir gazetenin Vetevendosje milletvekillerinin grup içinde birbirine gönderdiği ve parti lideri Albin Kurti’nin partinin milletvekili Aida Derguti tarafından sert bir dille eleştirildiği ve suçlandığı anlaşılan kısa mesajları yayınlanmasıyla ortaya çıktı.

Parti içi çatışmalar ve kişisel anlaşmazlıklar neticesinde birçok milletvekili, partinin eski lideri Visar Ymeri ve partinin eski genel sekreteri Dardan Molliqaj da dahil olmak üzere çok sayıda parti üyesi partideki görevlerinden istifa etti.

İstifaların gelmesinden önce Ahmeti ve Glauk Konjufca arasında, birbirleri arasında anlaşmazlık bulunan grupların barışması, daha derin bölünmelerin ortaya çıkmaması ve partinin eski günlerine dönmesi için bir dizi görüşmede arabuluculuk yapmak üzerine anlaşmış olmalarına rağmen görüşmeler yapılamadan Ahmeti’nin de istifa etmesi parti içinde soğuk duş etkisi yarattı. Ahmeti, partinin lideri Kurti’den sonra en çok oy alan ikinci isimdi dolayısıyla bu kayıp Vetevendosje için siyaset sahnesinde telafisi zor bir gedik açtı.

Ahmeti’nin parti içindeki arkadaşlarından Fisnik Ismaili, Ahmeti’nin istifalara engel olmaya çalıştığı ve partiyi bütün halde tutmak yönünde çok çaba sarf etmesine rağmen bunu başaramadığı için kendisinin istifa etmesinin beklenen bir durum olduğunu söyledi. Partinin bir diğer milletvekili Albulena Haxiu ise kendi Facebook hesabı üzerinden “Priştine bu istifayı hak etmedi Shpend!” notunu paylaştı.

Ahmeti ise bu açıklamaları, partiden istifa etmenin belediye meclisinde kendisini zor durumda bırakacağını ancak bunun başkenti geliştirme yönündeki çalışmaları aksatmayacağı şeklinde cevaplarken inanç ve tutumların, konfordan daha önemli olduğunu yineledi.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...