Vucic ile Anastasiades Buluşması

   Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Belgrad’da bir araya geldi. İki lider arasında yapılan toplantıya ayrıca Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides, Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou katıldı. Toplantıda Kıbrıs meselesindeki son gelişmeler, Kıbrıs Özel Ekonomik Bölgesi, AB-Sırbistan arasındaki ilişkiler gibi konular görüşüldü.

   Anastasiades ,Sırbistan’ın AB üyesi olma yolundaki çabaları ile ilgili olarak bu durumu desteklediklerini ve Sırbistan’a destek olma ve tecrübelerini paylaşma konusunda yardıma hazır olduklarını belirtti. Üyelik yolunun uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirten Anastasiades, ‘’Sırbistan’ın bu yolda başarılı bir şekilde ilerlediğini göz önünde bulunduracak olursak, Sırbistan’ın geleceğinin Avrupa’da olacağından hiç şüphemiz yok.’’ dedi.

   Anastasiades ayrıca, Sırbistan ve Kosova arasındaki sorunla ilgili açıklamalarda bulundu. Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıdıklarını belirten Anastasiades : “Kosova’nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz. Bu sorunun çözümünün yalnızca 1244 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kararı olduğunu düşünüyoruz. Bu karar yürürlükte olduğu sürece Kosova’nın bağımsızlığı yasal olmayacaktır’’ dedi. Bu sözlere karşılık olarak Vucic teşekkür ederek, ‘’Kıbrıs Rum Yönetimi, AB’nin, uluslararası hukuku, Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini en çok destekleyen ülkesidir.’’ dedi.

   Anastasiades’in bu tartışmalı destek açıklamaları kafaları oldukça karıştırıyor. Vucic’in de bu açıklamaya teşekkür ederek olumlu yönde tepki vermesi de çözüm çalışmalarına mutlaka yansıyacaktır. AB üyeliği yolunda Kosova ile sorunlarını çözme şartı öne sürülen Sırbistan’ın çözüm sürecinin tıkandığı dönemde bu tarz açıklamalarla sürece zarar vermesi bekleniyor.

 

 

Nur İNAN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...