Vucic ile Anastasiades Buluşması

   Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Belgrad’da bir araya geldi. İki lider arasında yapılan toplantıya ayrıca Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides, Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou katıldı. Toplantıda Kıbrıs meselesindeki son gelişmeler, Kıbrıs Özel Ekonomik Bölgesi, AB-Sırbistan arasındaki ilişkiler gibi konular görüşüldü.

   Anastasiades ,Sırbistan’ın AB üyesi olma yolundaki çabaları ile ilgili olarak bu durumu desteklediklerini ve Sırbistan’a destek olma ve tecrübelerini paylaşma konusunda yardıma hazır olduklarını belirtti. Üyelik yolunun uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirten Anastasiades, ‘’Sırbistan’ın bu yolda başarılı bir şekilde ilerlediğini göz önünde bulunduracak olursak, Sırbistan’ın geleceğinin Avrupa’da olacağından hiç şüphemiz yok.’’ dedi.

   Anastasiades ayrıca, Sırbistan ve Kosova arasındaki sorunla ilgili açıklamalarda bulundu. Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıdıklarını belirten Anastasiades : “Kosova’nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz. Bu sorunun çözümünün yalnızca 1244 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kararı olduğunu düşünüyoruz. Bu karar yürürlükte olduğu sürece Kosova’nın bağımsızlığı yasal olmayacaktır’’ dedi. Bu sözlere karşılık olarak Vucic teşekkür ederek, ‘’Kıbrıs Rum Yönetimi, AB’nin, uluslararası hukuku, Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini en çok destekleyen ülkesidir.’’ dedi.

   Anastasiades’in bu tartışmalı destek açıklamaları kafaları oldukça karıştırıyor. Vucic’in de bu açıklamaya teşekkür ederek olumlu yönde tepki vermesi de çözüm çalışmalarına mutlaka yansıyacaktır. AB üyeliği yolunda Kosova ile sorunlarını çözme şartı öne sürülen Sırbistan’ın çözüm sürecinin tıkandığı dönemde bu tarz açıklamalarla sürece zarar vermesi bekleniyor.

 

 

Nur İNAN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...