Belçika, Türklerin Mal Varlığı için Özel Şirketle Anlaşacak

Anvers Belediyesi Sosyal Yardım Kurumu OCMW, sosyal yardım alanların Türkiye’deki mal varlığı araştırması için Hollanda’dan Soza Xpert isimli özel bir şirket ile anlaşmayı planlıyor. Anvers Belediye Meclisi’nde bu hafta onaylanması beklenen karar sonrası, OCMW’den yardım alanların Türkiye’deki mal varlıkları Soza Xpert şirketi tarafından araştırılabilecek, araştırma sonunda Türkiye’de herhangi bir mal varlığı olduğu tespit edilenlerin sosyal yardımı kesilebilecektir.

Belçika’da sosyal yardım alıp yurt dışında mal varlığı olanların sosyal yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle başlatılmak istenen araştırma yöntemi, Hollanda’da şu anda uygulanan bir yöntemdir. Ancak bir devlet kurumunun özel şirket aracılığıyla kendi vatandaşları hakkında yurt dışında araştırma yaptırması tartışmaları da beraberinde getiriyor. Özellikle Türkiye’de Tapu ve Kadastro bilgileri 3. şahıslara kolayca verilen bilgiler değil. Şu anda Türkiye’de avukatların davaları nedeniyle bu dosyalara bakma hakkı olurken, yurt dışı mal varlığı araştırma şirketlerinin de yine avukatlar aracılığıyla, sosyal yardım alanların mal varlığı araştırmasını yaptırması, bu bilgilerin gizliliği ve korunması kurallarını çiğnemiş oluyor.

Şu anda Anvers Belediyesi’nin de kendi vatandaşlarının Türkiye’deki mal varlığı bilgilerini özel bir şirket aracılığıyla tespit ettirmesi, yasa dışı yollarla edinilmiş bilgi anlamında tartışma yaratıyor. Özellikle devletin bu özel şirketin araştırma yöntemini kontrol edememesi, araştırmanın şeffaflığı ve ayrımcılık yaratması konularında eleştirilere de neden oluyor. Araştırma ayrıca Türkiye’de çok küçük ve belki de değersiz bir mal varlığı olanla, 5 katlı ve kiracısı olan bir apartman sahibi arasında ayrım yapmadan sosyal yardımın kesilmesine neden olduğu için de tartışma yaratıyor.

Gözde Nur MERAL

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...