Xİ, Finlandiya İle Ortaklığını Genişletiyor

 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Finlandiya’ya yaptığı devlet ziyareti sırasında Çin ve Finlandiya, yenilik, panda araştırması ve yargı iletişimi gibi alanlarda işbirliğini artırmak için bir dizi belge imzaladılar.

 Xi, Fin mevkidaşı Sauli Niinisto ile yaptığı görüşmeden sonra iki cumhurbaşkanının, gelecek odaklı, yeni bir işbirliği ortaklığı kuracaklarını açıkladı. Aynı zamanda siyasi güvenin güçlendirilmesi, pratik işbirliğinin derinleştirilmesi ve her iki ülke halkına da fayda sağlamaya karar verdiler. Xi sözlerine ek olarak Çin ve Finlandiya’nın karşılıklı saygı ve eşit muamele gören iyi arkadaş ve ortak olduğunu, her iki tarafın da uzun zamandır dostça duygular beslediğini belirtti. Niinisto, Finlandiya Bir- Çin politikasına sıkıca sadık kaldığını, Finlandiya’nın, Asya ve Avrupa arasındaki bağlantıları artırmayı amaçlayan Çin’in önerdiği Kemer ve Yol Girişimi değerini takdir ettiğini ve Finlandiya’nın ekonomi ve ticaret, yatırım, yenilikçilik, çevre koruma, turizm, kış sporları ve Arktik meseleler gibi alanlarda Çin ile işbirliğini artırmayı umduğunu da ekledi.

 Görüşmeler sırasında iki taraf birbirlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygılarını, karşılıklı güven-eşit muamele ilkesine bağlı kalacaklarını ve birbirlerinin çekirdek çıkarlarını ve büyük endişelerini göz önünde bulunduracaklarını tekrar belirttiler.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...