Xİ, Finlandiya İle Ortaklığını Genişletiyor

 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Finlandiya’ya yaptığı devlet ziyareti sırasında Çin ve Finlandiya, yenilik, panda araştırması ve yargı iletişimi gibi alanlarda işbirliğini artırmak için bir dizi belge imzaladılar.

 Xi, Fin mevkidaşı Sauli Niinisto ile yaptığı görüşmeden sonra iki cumhurbaşkanının, gelecek odaklı, yeni bir işbirliği ortaklığı kuracaklarını açıkladı. Aynı zamanda siyasi güvenin güçlendirilmesi, pratik işbirliğinin derinleştirilmesi ve her iki ülke halkına da fayda sağlamaya karar verdiler. Xi sözlerine ek olarak Çin ve Finlandiya’nın karşılıklı saygı ve eşit muamele gören iyi arkadaş ve ortak olduğunu, her iki tarafın da uzun zamandır dostça duygular beslediğini belirtti. Niinisto, Finlandiya Bir- Çin politikasına sıkıca sadık kaldığını, Finlandiya’nın, Asya ve Avrupa arasındaki bağlantıları artırmayı amaçlayan Çin’in önerdiği Kemer ve Yol Girişimi değerini takdir ettiğini ve Finlandiya’nın ekonomi ve ticaret, yatırım, yenilikçilik, çevre koruma, turizm, kış sporları ve Arktik meseleler gibi alanlarda Çin ile işbirliğini artırmayı umduğunu da ekledi.

 Görüşmeler sırasında iki taraf birbirlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygılarını, karşılıklı güven-eşit muamele ilkesine bağlı kalacaklarını ve birbirlerinin çekirdek çıkarlarını ve büyük endişelerini göz önünde bulunduracaklarını tekrar belirttiler.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...