Yahudi Çalışmaları Merkezi (YAÇAM) Nedir?

Yahudi Çalışmaları Merkezi (YAÇAM) Kimdir?YAÇAM ( Yahudi Çalışmaları Merkezi), TUİÇ bünyesinde, geçmişten bugüne kadar uzanan Yahudi serüvenini ve bu serüvende yer alan başta Türkler olmak üzere tüm dünya ile ilişkilerini tüm detayıyla, objektif olarak incelemek ve bu konuda uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yol gösterici olarak kurulmuş bir araştırma merkezidir.

Yaşanmış çeşitli siyasi sorunlardan ötürü, Türk ve Yahudi halkları, birbirlerinin doğasını okuyamamış ve  anlaşmazlıklar üzerine de iki halk arasındaki ilişkiler yeteri kadar gelişememiştir. Tarihsel ortak geçmişe sahip iki halk arasındaki önyargıların giderilmesi ve birbirlerini tanıyıp, temas edebilmeleri gerekmektedir.

Bu bağlamda İsrail’deki üniversiteler, araştırma merkezleri, basın ve yayın kuruluşları, STK’lar, diplomatik ve siyasi ilişkiler, dini kurumlar, Türkiye bünyesindeki mevcut Yahudi vatandaşlarımızın bağlı bulundukları STK’lar, cemaatler, dini kurumlar ile Türkiye bünyesindeki üniversiteler, araştırma merkezleri, basın ve yayın kuruluşları, STK’lar, dini kurumlar arasında ortak bir sinerji yaratıp, bu bağlamda kültürel ve sosyal etkileşim sağlayarak, Türkiye – İsrail eksenine ve Yakındoğu siyasetine çok daha büyük ve sağlam bir boyut katmak niyetiyle bu yolda ilerlemek amacındayız.

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...