Zimbabve: Mugabe Sessizliğini Bozdu

Eski Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe, ordu ve partisinin baskısı altında bir “darbe” kurbanı olduğu iddiasıyla kasım ayında istifa ettikten sonra ilk defa perşembe günü sessizliği bozdu.

Güney Afrika kamu kanalı tarafından yayınlanan ilk televizyon röportajında, “Bazı eski insanlar itiraf etmeyi reddetse bile, bunun bir darbe olduğunu söylerim” diyen Robert Mugabe, Zimbabve’de 37 yıl sonra, iktidar partisi Zanu-PF tarafından 21 Kasım’da istifaya zorlanmıştı.

Birkaç gün sonra, eşi Grace Mugabe’nin tavsiyesi üzerine kısa bir süre önce görevden aldığı başkan yardımcısı Emmerson Mnangagwa’nın yerini aldı. Mugabe “Ordunun gerçekten geri dönüşün olduğunu, operasyonun ordu tarafından yetkilendirilene kadar görünür bir hareket olmadığını” ısrar ettiğini belirtti.

İngiltere’nin ITV News ile yaptığı bir röportajda, eski devlet başkanı, iktidara dönmek istemediğini söyledi. “Ben başkan olmak istemiyorum, tabi ki şimdi 94 yaşındayım” diye ekledi.

Afrique Confidentielle’e göre, başkanlığı boyunca Robert Mugabe, insan hakları STK’ları ve muhalefetiyle eleştirildi ve iktidarda kalmak için onu sistematik olarak hile yapmakla suçlandı.

ITV News’in kayda değer ekonomik durum hakkındaki sorusu karşısında Mugabe, diğer Afrika ülkelerine kıyasla ülkesine daha iyi bir refah sağladığına ve insanların topraklarına sahip olduğuna inanıyor. Öte yandan, insan hakları saldırılarına gelince, bazı hataların yapıldığını kabul etti.

37 yıllık bir iktidarın uzun bir zaman dilimi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Üstelik bu iktidara zorla istifa ettirilerek son verilmesi toplumun iradesine işaret ediyor.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...