Çad’da 14 Köyde Yürütülen TİKA Projesi Meyvelerini Verdi.

0
92

TİKA tarafından Çad’ın başkenti Encemine’nin en önemli su kaynağı Shari Nehri kenarında yer alan 14 köye geçen yıl ekilen tohumlar meyvelendi.

TİKA, geçen yıl Shari Nehri kenarında yer alan 14 köyde 280 çiftçiye sebze ve meyve tohumları desteği vermişti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’ndan (TİKA) yapılan yazılı açıklamaya göre, Çad’ın başkenti Encemine’nin en önemli su kaynağı Shari Nehri kenarında yer alan, yaklaşık 40 bin nüfusun yaşadığı köylerde çiftçiler hasat zamanı sevinç ve mutluluklarını TİKA ve hükümet yetkilileri ile paylaştı.

Tek geçim kaynakları tarım olan köylülerden Abderahim İssa, 5 hektara biber ve bamya ektiğini, seneye verilen tohumlardan elde ettiği tohum ve gelirle ekim alanını 9 hektara çıkaracağını söyledi. İssa, TİKA projesiyle elde ettiği gelirden 30 ailenin bir yıllık geçimini sağlayacağını ifade etti.

Çiftçilerden Ali Hüseyin ise Türkiye ve TİKA sayesinde evlerine bolluk ve bereket geldiğini anlattı.

Hüseyin, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye denince, yardım ve dostluğu hatırlıyoruz.” dedi.

Bölge Kaymakamı Abdraman Hatcha’ da projenin bölge halkı için mutluluk, geçim kapısı ve kapasitelerini arttırmalarına vesile olduğunu belirterek, “Buna benzer faaliyetlerin daha sık yapılmasını beklemekteyiz. Dost ve kardeş Türk halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onlar sayesinde ailelerimizin yüzü güldü.” diye konuştu.

Mustafa Nedim CAN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.