Libya’daki Halife Hafter Güçlerinden, Sudan’ın Batı Bölgesi’nde Bulunan Darfur’a Operasyon

Libya’da Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen General Halife Hafter’e bağlı güçler, Libya çöllerinde konuşlanmış olan ve Sudan’ın Darfur Bölgesi’nde hükümetle çatışan Adalet ve Eşitlik Hareketi’ne operasyon başlattı.

Halife Hafter’e bağlı güçlerden Kufra Askeri Bölgesi Komutanı Tuğgeneral Mebrul el-Gazvi, yaptığı açıklamada, Darfur’da hükümet güçleri ile savaşan ve Libya’nın güneydoğu bölgelerindeki çölde konuşlanan Adalet ve Eşitlik Hareketine karşı “Çölün Öfkesi” adıyla operasyon başlatıldığını belirtti.

Operasyon kapsamında Hafter güçlerine bağlı savaş uçaklarının, Adalet ve Eşitlik Hareketi militanlarına ait araçların bombaladığını ifade eden Gazvi, bazı militanların öldürüldüğünü aktardı.

Gazvi, Adalet ve Eşitlik Hareketi militanlarının çöldeki yasa dışı faaliyetlerine engel olmak için, operasyon kapsamında çeşitli bölgelerde askeri güçlerinin konuşlandırıldığını belirtti. Tuğgeneral, operasyonların ülkenin güneydoğu bölgesinde konuşlanan militanlar yok olana ve güvenlik sağlanana kadar süreceğini ifade etti.

Darfur’da, 2003’ten bu yana; “Adalet ve Eşitlik Hareketi”, “Sudan Kurtuluş Hareketi” ve “Sudan Halk Kurtuluş Ordusu” hareketlerini bünyesinde barındıran Devrim Cephesi ile hükümet güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

“Adalet ve Eşitlik Hareketi”, Sudan-Libya arasındaki çöl arazilerinde konuşlanıyor.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...