İki Ülke Ortak Operasyon Başlatacak

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) ayrılıkçı gruplara yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatılacağı bildirildi.

Yerel basındaki haberlere göre, KDC’nin doğusunda Uganda’lı ayrılıkçılardan oluşan silahlı grup Demokratik İttifak Güçleri (ADF-Nalu) başta olmak üzere bölgedeki terör gruplarına karşı, Demokratik Kongo Silahlı Güçleri (FARDC) ve Uganda Halk Savunma Kuvvetlerin (UPDF) tarafından ortak bir operasyon yapılacak.

Uganda’nın güneyinde ki Entebbe kentinde, Doğu Afrika ülkelerinin Ordu Genel Sekreterleri ile KDC ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin istihbarat başkanları geçen pazar günü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, ADF başta olmak üzere  bölgedeki silahlı grupların mevcudiyetine son vermek için yeni bir stratejini geliştirmesi kararı alındı.

Uganda Ordu Sözcüsü Richard Karemire ise, ülkesinin Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin bölgedeki terör gruplarının faaliyetlerine son vermek için KDC’ye her türlü desteği sağlayacağına dikkati çekerek, KDC hükümetinin UPDF’ye  operasyonlara katılması için gerekli izni sağladığını ifade etti.

UPDF’nin gerektiği anda KDC ordusuna hemen destekte bulunacağını söyleyen Karemire, “Bu ordumuzun ülkeye gireceği anlamına gelmiyor. Hava saldırıları ve topçu atışlarıyla operasyonda yer alacağız.” dedi.

Karemire, toplantıya katılmayan Birleşmiş Milletler (BM) İstikrar Misyonunun (MONUSCO), Doğu Afrika Topluluğu üyesi olmamasına rağmen bölgedeki silahlı grupları yenmek için MONUSCO’nun kilit oyunculardan biri olduğunu vurguladı.

Görüşmeden çıkan neticeleri MONUSCO komutanlarıyla da paylaşacağını belirten Karemire, yarın buna yönelik bir toplantının yapılacağını sözlerine ekledi.

Demet GÖRMEK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...