AB, Venezuela’yı Yaptırım Uygulamakla Tehdit Etti

0
77

AB, Nicolas Maduro hükümetini 20 Mayıs’ta “özgür, şeffaf ve güvenilir bir seçim” yapmaya çağırdı.

          AB, 19 Nisan günü yaptığı açıklamada, 20 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gelişimini dikkatle izleyeceğini ve demokrasinin zarar görmesi halinde ise Venezuela’ya yaptırım uygulayacağını bildirdi.

          AB Dış İşleri Sorumlusu Federica Mogherini, “Avrupa Birliği, seçim sürecini ve ilgili gelişmeleri yakından izleyecek ve demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve ülkede insan haklarının durumunu zayıflatmaya devam edebilecek herhangi bir karar veya eyleme karşı uygun önlemler alarak tepki vermeye hazır.” ifadelerini kullandı.

          Ayrıca Mogherini, tüm partilerin, ülkedeki adil seçimlere katılmasına izin verilmesi gerektiğini de belirtti.

Sponsorlu

          Venezuela Dışişleri Bakanlığı da buna yanıt olarak, “Avrupa Birliği ve üye devletleri, ABD hükümetinin görüşlerine üzücü bir şekilde bağlılık gösteriyor.” ifadesini kullandı.

          Bilindiği üzere, ekonomik olarak mücadele eden ve sık sık siyasi protestolara maruz kalan Venezuela, 20 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı ve yasama seçimlerini yapmaya hazırlanıyor. Ancak ana muhalefet koalisyonu seçimleri boykot ediyor ve ülkenin en popüler iki muhalefet lideri, adaylıktan men edildi.

 

Eralp Cemal PASİN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here