AB, Venezuela’yı Yaptırım Uygulamakla Tehdit Etti

AB, Nicolas Maduro hükümetini 20 Mayıs’ta “özgür, şeffaf ve güvenilir bir seçim” yapmaya çağırdı.

          AB, 19 Nisan günü yaptığı açıklamada, 20 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gelişimini dikkatle izleyeceğini ve demokrasinin zarar görmesi halinde ise Venezuela’ya yaptırım uygulayacağını bildirdi.

          AB Dış İşleri Sorumlusu Federica Mogherini, “Avrupa Birliği, seçim sürecini ve ilgili gelişmeleri yakından izleyecek ve demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve ülkede insan haklarının durumunu zayıflatmaya devam edebilecek herhangi bir karar veya eyleme karşı uygun önlemler alarak tepki vermeye hazır.” ifadelerini kullandı.

          Ayrıca Mogherini, tüm partilerin, ülkedeki adil seçimlere katılmasına izin verilmesi gerektiğini de belirtti.

          Venezuela Dışişleri Bakanlığı da buna yanıt olarak, “Avrupa Birliği ve üye devletleri, ABD hükümetinin görüşlerine üzücü bir şekilde bağlılık gösteriyor.” ifadesini kullandı.

          Bilindiği üzere, ekonomik olarak mücadele eden ve sık sık siyasi protestolara maruz kalan Venezuela, 20 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı ve yasama seçimlerini yapmaya hazırlanıyor. Ancak ana muhalefet koalisyonu seçimleri boykot ediyor ve ülkenin en popüler iki muhalefet lideri, adaylıktan men edildi.

 

Eralp Cemal PASİN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.