AB, Venezuela’yı Yaptırım Uygulamakla Tehdit Etti

AB, Nicolas Maduro hükümetini 20 Mayıs’ta “özgür, şeffaf ve güvenilir bir seçim” yapmaya çağırdı.

          AB, 19 Nisan günü yaptığı açıklamada, 20 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gelişimini dikkatle izleyeceğini ve demokrasinin zarar görmesi halinde ise Venezuela’ya yaptırım uygulayacağını bildirdi.

          AB Dış İşleri Sorumlusu Federica Mogherini, “Avrupa Birliği, seçim sürecini ve ilgili gelişmeleri yakından izleyecek ve demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve ülkede insan haklarının durumunu zayıflatmaya devam edebilecek herhangi bir karar veya eyleme karşı uygun önlemler alarak tepki vermeye hazır.” ifadelerini kullandı.

          Ayrıca Mogherini, tüm partilerin, ülkedeki adil seçimlere katılmasına izin verilmesi gerektiğini de belirtti.

          Venezuela Dışişleri Bakanlığı da buna yanıt olarak, “Avrupa Birliği ve üye devletleri, ABD hükümetinin görüşlerine üzücü bir şekilde bağlılık gösteriyor.” ifadesini kullandı.

          Bilindiği üzere, ekonomik olarak mücadele eden ve sık sık siyasi protestolara maruz kalan Venezuela, 20 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı ve yasama seçimlerini yapmaya hazırlanıyor. Ancak ana muhalefet koalisyonu seçimleri boykot ediyor ve ülkenin en popüler iki muhalefet lideri, adaylıktan men edildi.

 

Eralp Cemal PASİN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.