Cezaevi İsyanı 5 Ölü ve 7 Yaralıyla Sonuçlandı

0
73

     Bragança Cezaevi’nden kaçma girişiminden sonra, 16 Nisan sabahı askeri polis tarafından beş tutuklu öldürüldü. Yedi kişi yaralandı. Bu, iki hafta içinde Pará eyaletindeki hapishanelerde ki ikinci isyan. İsyan, kahvaltı saatinde başladı. Bunun nedenleri, hapishanenin aşırı kalabalıklaşması ve duruşmaların adaletle ertelenmesiydi. Söz konusu birim, 315 kişiyi gözaltında tutuyor ve maksimum kapasitesi 122. Tutuklular, pazartesi günü isyandan sonra, Bragança’da bir hapishaneden kaçtı. Yedi kişi yaralandı.

CRRB’nin raporuna göre, (Centro de Recuperação Regional de Bragança) (Bragança Bölgesel İyileşme Merkezi) sekiz tutukludan beşi Askeri Polis tarafından zulüm gördükten sonra öldürüldü. Susipe (Pará Cezaevi Sisteminin Başkomutanı) yaralıların varlığını doğruladı, ancak bunu sadece tanımlama süreci bitince telaffuz edeceğini söyledi. CRRB’de ki isyan sabah saat 6:30’ da başladı. Gerekçeler hapishanenin aşırı kalabalık olması ve duruşmaların adaletle geciktirilmesi oldu. Gözaltındaki kişilerle müzakereler saat 10.30’da bitirildi. Ardından, isyanı sona erdirmek için Askeri Polis Birimi’nin bir COE (Companhia de Operações Especiais) (Özel Operasyon Şirketi) ekibi olay yerine intikal etti. Son haftalarda ayaklanma sadece Pará’da gerçekleşmedi.

     Belém Metropol Bölgesi’nde Santa Izabel do Pará Kompleksi’nde ki Pará Kurtarma Merkezi’nden toplu bir kaçış girişiminde, 10 Nisan günü öğleden sonra en az 22 kişi ölmüştü. Ayrıca, aşırı kalabalık olan cezaevi, CNJ’nin (Conselho Nacional de Justiça) (Ulusal Adalet Konseyi) dış denetimi tarafından savunmasız olarak sınıflandırıldı. Bu yıl şubat ayında yayınlanan bir raporda, Konsey, kitlesel kaçışların tekrarlandığını, bir takım zayıflıklara dikkat çektiğini ve harekete geçtiğine dikkat çekti.

Gamze BOZKURT   

Sponsorlu

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 

 

 

 

Kaynakça:

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here