Kolombiya, UNASUR Üyeliğini Askıya Aldı

0
130

Kolombiya ve diğer beş Latin Amerika ülkesi cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından, Güney Amerika Uluslar Topluluğu olan UNASUR üyeliğini askıya aldı.

Birlik, bölgesel entegrasyonu desteklemek ve ABD’nin Latin Amerika’da ki etkisini azaltmak için 2008’de kuruldu.

Birlikte geçici olarak görev yapan Bolivya’nın Dışişleri Bakanı Fernando Huanacuni’ye gönderdiği notada, altı ülkenin, sistemin düzgün işleyişini garanti eden somut sonuçlar görene kadar üyeliğini askıya aldığını söylediğini belirtti.

UNASUR, Ocak 2017’den bu yana üye ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle bir genel sekretere sahip değildir. Birliğin son genel sekreteri eski Kolombiya Cumhurbaşkanı Ernesto Samper oldu. Karar almayı sağlayan bir liderin eksikliği, UNASUR ülkeleri arasında tek bir beden olmayı engellemiştir.

Sponsorlu

Bölgesel bölünmenin içerisinde olan ve barış sürecinde ikilem yaşayan Kolombiya’ da ülkeler arasındaki derin bölünmeler sonucu UNASUR’un etkisizliğine vurgu yaptı.

UNASUR’a bağlı 12 ülke bulunmakla birlikte, Kolombiya, Arjantin, Şili, Brezilya, Paraguay ve Peru üyelikliğini askıya almıştır. Birliğe üyelikte kalan Bolivya’nın Dışişleri Bakanı devlet basınına verdiği demeçte, krizi çözmek için acil bir toplantı düzenleyeceğini söyledi.

 

Merve ÜN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA :

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here