NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye’ de

0
74

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yaptığı operasyondan sonra, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye’ye geldi. Stoltenberg, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü. Bakan Canikli görüşme sonrası , “Görüşmede; terörle mücadelede iş birliği, Suriye’de  kalıcı barışın sağlanması, bölgenin terörden temizlenmesi, rejime yönelik son  operasyon, hava ve füze savunma sistemleri, haziran ayında yapılacak NATO Savunma  Bakanları Toplantısı’nın gündemine yönelik konuları değerlendirdik.” ifadelerini  kullandı.

Milli Savunma Bakanlığındaki görüşmenin ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Genel Sekreter, Ankara’ da ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ‘‘ NATO, sizinle dayanışma içindedir. Yanınızdadır.’’ derken Çavuşoğlu, ‘‘ Stoltenberg’ in Türkiye’ ye verdiği destek takdire şayandır.’’ ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanının Türkiye ve Rusya açıklaması ile ilgili, ‘‘ Bir Cumhurbaşkanına yakışır açıklama bekliyoruz.’’ ifadelerini ekledi.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün (15.04.2018)  yaptığı açıklamada, NATO’nun destek için Türkiye’de ciddi bir mevcudiyeti olduğuna dikkati çekerek “Tüm müttefiklere Türkiye’ye daha fazla destek sağlamaları konusunda çağrıda bulunuyorum.” demişti. Görünen odur ki, uluslararası kamuoyu ve yönetim yapısı, Türkiye olmadan Ortadoğu ya da Suriye sorununu çözmenin imkansız olduğunu anlamış durumda.

Sponsorlu

 

Cumhurbaşkanı ile basına kapalı olarak bir araya gelen Stoltenberg, Türkiye- NATO ilişkileri ile bölgesel Suriye gelişmelerini ele alıp NATO ülkelerinin terörün her türüne karşı dayanışma ve karalılıkla mücadele etmenin önemini vurguladı.   

A.Mert İZMİR

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

 

 

KAYNAKÇA:

 

<http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-nato-genel-sekreteri-siyaset-2648911/>, Erişim: 16 Nisan 2018

  • Anonim, (2018) NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye’ de,

<https://tr.sputniknews.com/turkiye/20180416103304465-nato-genel-sekreteri-turkiyeziyaret>, Erişim: 16 Nisan 2018

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here