Esad, Fransa’nın Verdiği Onur Nişanını İade Etti

0
77

            Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Fransa’nın iade edilmesi için harekete geçtiği ülkenin en yüksek dereceli nişanını, kendi isteğiyle geri verdiği bildirildi.Esad, 2001 yılında, Fransa’nın o dönem ki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın kendisine takdim ettiği onur nişanını Paris’e geri gönderdi. Fransa’nın en yüksek devlet nişanının beş seviyesi bulunuyor. Esad’a takdim edilen “Büyük Haç” şeklindeki en yüksek seviyedeki nişanın, Suriye’de, Fransa’yı temsil eden Romanya Büyükelçiliği üzerinden Paris’e iade edildiği bildirildi.

            Bakanlık kararın, Fransa’nın 14 Nisan’da Suriye hükümetine ait hedeflere yapılan saldırıya katılması nedeniyle alındığını vurgulayarak, ABD’nin emirlerini takip eden bir ülkenin nişanını elde tutmanın Suriye’yi onurlandırmadığı ifade edildi. Esad’ın ofisinden yapılan açıklamada da “Kolonyalizm ve kölelik dönemi sona erdi. 7 yıldır terörizmle mücadele eden Suriye Ordusu tarafından desteklenen Suriyeliler, çocukça ve umursamaz politikalarla terörize edilemeyecek.” ifadelerine yer verildi.

            Bu hamle, Suriye’nin içerde ve dışarda rejimin Rusya ve İran desteğiyle birlikte güçlendiğini ve gerçek olmayan kimyasal saldırı bahanesi ile ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırmasına karşılık olarak verilen bir cevap niteliği taşımaktadır.

 

Sponsorlu

Kerem AYSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here