ABD, Afgan Tutukluların Gördüğü Yaygın İşkenceden Endişeli

 Amerika Birleşik Devletleri, hükümet güçleri tarafından tutsaklara yönelik yapılan işkence ve istismarı Afganistan’daki “en önemli” insan hakları sorunu olarak tespit etti.

 Dışişleri Bakanlığı, yıllık insan hakları raporunda Afganistan’da ki en önemli insan hakları sorunlarının hükümet güçleri tarafından yapılan işkence ve tutuklıların istismar edilmesi olduğunu belirtti.

 Diğer ihlaller arasında hukukun üstünlüğüne ve insan hakları ihlallerine maruz kalanlara hesap verme sorumluluğunun ihmal edilmesi, kadınlara ve kızlara yönelik şiddet ve endemik toplumsal ayrımcılığa hedef olmaları da gösterildi.

 Rapora göre Afganistan hükümeti, güvenlik güçleri dahil olmak üzere yetkililerin istismarını sürekli veya etkili bir şekilde kınamamıştır.

 Bölgede bulunan Taliban ve diğer isyancılar da, el yapımı patlayıcılar, arabaya yerleştirilen bombalar, intihar saldırıları ve silahlı saldırılar gibi sınırsız taktikler kullanarak güvenlik güçleri personellerini ve gazetecileri de içeren sivilleri öldürmeye devam etmiştir.

 BM Afganistan Yardım misyonu (UNAMA) sivil kayıpların yüzde 61’ini (1,569 ölü ve 3,574 yaralı) devlet dışı akörlere dayandırmaktadır.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...