ABD, Pakistan İle Asker İş Birliğini Askıya Aldı

Amerika Birleşik Devletleri 5 Ocakta aldığı kararla, Pakistan yönetiminin tüm terör gruplarına karşı kararlı bir tavır takınmamasından ötürü askeri yardımlarını bir süreyle durduracağını belirtti. Bunun üzerine Pakistan Savunma Bakanı Khurram Dastgir, askeri yardımların kesilmesinin ardından ABD ile istihbarat ve askeri iş birliğinin askıya alındığını açıkladı.

Pakistan devlet radyosuna verdiği röportajda Dastgir, Pakistan’ın tüm terör örgütlerine karşı eşit mesafede durduğunu ve tepki verdiğini hatta ABD’ nin de desteği ile El-Kaide’ yi büyük ölçüde bölgeden temizlediğini belirtti. Ayırca bu tehditkâr açıklamalardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini ekledi.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yeni bir açıklamada, ABD’ nin Afganistan’da milyar dolarlık harcama yapmasına rağmen hezimete uğradığı belirtilirken, bu başarısızlığını Pakistan’a mal etmeye çalıştığı belirtildi.

Pakistan Ordu Komutanı Qamar Javed Bajwa ise ABD tarafından yapılan askeri yardımlar adına  “Biz bu yardımların yeniden gözden geçirilmesini istemiyoruz, sadece teröre karşı mücadelede verdiğimiz katkıların onurlu bir şekilde kabul görmesini istiyoruz.” dedi.   Bajwa, “ABD’ nin bu tutumundan sonra Pakistan halkı kendini ihanete uğramış hissediyor” ifadelerini kullandı.

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...