Panama Büyükelçisi, Trump’un Sözlerinin Ardından İstifasını Açıkladı.

0
76

John Feeley, Temmuz 2015’te ABD Başkanı Barack Obama’nın büyük elçiliğine aday gösterilmiş ve ocak 2016’da göreve başlamıştı. Şu andaki görevini üstlenmeden önce, 2012-2015 yılları arasında Batı Yarımküre meselelerinde genel sekreter yardımcısı olarak görev yapmıştı. Ayrıca LGBT hakları konusunda açık sözlü tutumuyla da dikkat çeken bir isim olmuştu. Ancak şu sıralar Feeley’in 30 yıllık hizmetinin ardından Dışişleri Bakanlığındaki görevinden ayrılacağı konusu dikkatleri üzerine çekti.

Feeley’in istifasının ardındaki neden ise Trump’un  Latin Amerika ve Afrika ile ilgili ırkçı söylemleri. ABD Başkanı Trump 11 Ocak Perşembe günü Beyaz Saray-Oval Ofis’te yaptığı toplantıda  Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerle ilgili kullandığı ifadeler tepkiye neden oldu. Toplantıda Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenleri koruma kapsamında görüşmeler yapıldı . Ancak Trump’ın ‘ iğrenç ülkelerden geliyorlar ‘ ifadesini kullandığı kaydedilmişti. Haberlerde, Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve Demokrat IIlinois Senatörü Dick Durbin’in de katıldığı toplantıda Başkan Trump’ın ‘Neden bu iğrenç ülkelerden insanların buraya gelmesini isteyelim? Norveç’ten daha fazla göçmen almalıyız’ dediği belirtilmişti.

Basında yer alan bazı haberlere göre, ABD Panama Büyükelçisi John Feeley Trump’ın bu ifadeleri üzerine ‘bundan böyle ilkeleri gereği Trump yönetimine hizmet edemeyeceğini belirterek ABD Dışişleri Bakanlığı’na istifa mektubunu sundu. Feeley’in mektubunda, “Bir takım politikalara katılmasam bile başkana ve yönetimine, apolitik bir üslup içinde bağlılıkla hizmet edeceğine dair bir yemini imzaladığını, eğitimcilerinin bunu yapamayacağına kanaat getirirse onuruna yakışanın istifa etmek olacağını açıkça dile getirdiğini, bunun zamanının geldiğini” yazdığı ifade edildi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı da Feeley’in görevden ayrılacağını doğruladı, Feeley 9 Mart 2018 itibariyle emekliye ayrılacak.

Ecem AYDIN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here