Almanya’da Büyük Koalisyona Parti Tabanlarından Tepki

Almanya’da 24 Eylül’den beri süren görüşmeler neticesinde koalisyon için anlaşma sağlandı. Bild gazetesinin haberine göre, Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birliği içişleri, savunma ve ekonomi bakanlıklarını aldı. Dışişleri, maliye ve çalışma bakanlıklarını ise Martin Schulz liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti(SPD) aldı.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yeni hükümette de koltuğunu korumayı umuyordu ancak SPD’nin lideri Martin Schulz’un da söz konusu koltuk için adı geçiyor.

Dün Funke Medya Grubu’na yaptığı açıklamada Bakan Gabriel, “Dışişleri bakanlığı görevini seviyorum ve halkın gözü önünde de belli ki iyi ve başarılı bir şekilde yaptım. Yaptığım işe kamuoyunun biçtiği değerin, SPD yönetimi açısından bütünüyle önemsiz olmasından açık bir biçimde üzüntü duyuyorum.” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı görevine talip olduktan sonra eleştirilerle karşılaşan SPD lideri Martin Schulz, koalisyon hükümetinde görev almayacağını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in parti yönetimini topa tutmasının yankıları sürerken, büyük koalisyona her iki partinin tabanından da tepkiler büyüyor. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin gençlik örgütü Genç Birlik(Junge Union) Başkanı Paul Ziemiak, parti yönetiminin yenilenmesi gerektiğini savunuyor. Hrıstiyan Demokratlar Birliği’nde tepki, özellikle koalisyon uzlaşmasında Sosyal Demokrat Parti’nin önemli bakanlıkları devralmış olmasına odaklanıyor. Bu durum Hristiyan Demokrat Birliği’nin hükümet içerisinde zayıflayacağını ve etkisini kaybedeceğini gösteriyor.

Diğer yandan, Merkel ile koalisyona sıcak bakmayan SPD’nin gençlik örgütü Genç Sosyalistler(Jusos), aralık ayında “NoGroKo” adını verdikleri “Büyük Koalisyona Hayır” kampanyası başlatmıştı. Genç Sosyalistler’in Başkanı Kevin Kühnert bu kez seslerini duyurmaya kararlı olduklarını ifade etti.

Koalisyon sözleşmesi 20 Şubat-2 Mart tarihleri arasında SPD üyelerinin onayına sunulacak. Yaklaşık 460 bin SPD üyesinin oy kullanacağı oylamanın sonucu 4 Mart’ta açıklanacak.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol
Sabri Versan
Editör Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...