İspanya-Belçika İlişkileri Eski Katalan Lider Tarafından Zarar Görebilir

Geçtiğimiz aylarda Katalonya’nın eski lideri Carles Puigdemont, Katalan parlamentosundaki 13 milletvekiliyle birlikte sorgu için Madrid’e çağrılmış, ancak kabul etmemişti. İspanya’nın, hakkında arama kararı çıkardığı Puigdemont, Belçika’ya gitmişti. Belçika’ya giderek orada basın toplantıları düzenlemiş ve davasına destek çağrısında bulunmuştur. Puigdemont, iki seçeneğinin olduğunu, ya cezaevine girip insanlarla iletişim kuramayacağını ya da özgürce ve güvenli bir şekilde davasına devam edeceğini dile getirmişti.

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken’ın, Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’a sığınma hakkı verilebileceğini açıklamıştı. Belçika Başbakanı Charles Michel ise, Puigdemont’un siyasi sığınma talep etme olasılığıyla ilgili “Kesinlikle gündemde değil.” demişti.

İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, görevinden azledilen eski Katalan lider Charles Puigdemont’un Katalan Bölgesi’ni uzaktan idare etme planının, Madrid ve Brüksel arasındaki dostane ilişkileri zedeleyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Dastis,”Teorik olarak, Belçika’da normal bir hayat yaşayabilir. Ancak Katalonya’yı uzaktan yönetmek istiyorsa, bir noktada bunun, iki ortak ülkenin dostça ilişkilerini etkilemeksizin ne kadar sürebileceğini sorgulamayız. Politik olarak açıkça görülüyor ki, İspanya hükümeti ya da Belçika için rahat bir durum değil.” dedi.

Ebrar GENC
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...