Başkan Morales Görevine Devam Etmek İstiyor

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, görev dönemi bu seçimlerde bitmesine rağmen yine de başkanlığa devam edeceğini açıkladı. Rene Paucara, gelecek dönem Morales kazanırsa görevini devretmeyeceğinden korktuğunu belirtti ve 2016 referandumunu hatırlattı. 2016 yılında yapılan referandumda Evo Morales’in, dört dönem daha başkanlığa devam etmesi fikrine halk hayır demişti. Eğer oylamada evet çıksaydı, Morales 2025 yılına kadar başkanlık koltuğunda kalabilecekti. Muhalefet Yasama Üyesi Samuel Doria Medina, hayır kararının tek parti rejimine karşı bir zafer olduğunu ve otoriterliğe gidişin önünün kesildiğini söylemişti. Ancak şimdi Morales’in, göreve devam etme kararı tekrar tepkileri toplamaya başladı.

Son dönemlerde bölgedeki diğer demokratik devletlerde de çatlaklar oluşması bazı tartışmaların önünü açtı. Ekvator’da yolsuzluk skandalı ortaya çıkması, Brezilya’da suçlamalar karşısında başkanın görevden alınması ve Venezuela’da Nicolás Maduro Hükümeti, üç büyük muhalefet partisini engelleme kararı alması, Latin Amerika’da demokrasilerin bozulmaya başladığının habercisi olarak görülmeye başlandı.

Oliver Stuenkel gibi uluslararası ilişkiler profesörleri, Latin Amerika’da otoriter eğilimlerin arttığını ve bunu sağ veya sol partilerle sınırlanamayacağını söyledi. Inter-American Dialogue analistleri, bölgedeki ekonomik çalkantıların bu duruma neden olabileceğine değindi. Analist Ben Raderstorf, ekonomiler düşüşe geçtiğinde politik mekanizmaların tutuculuğa yöneldiğini söyledi. Şimdi de Morales’in koltukta kalmak istemesi bunlardan biri olarak görülüyor.

Evo Morales, 2005 yılında Bolivya’nın ilk yerli devlet başkanı olarak seçilmişti. Onun öncesinde beş yıl içinde beş farklı başkanın değişmesi ve Morales’in görev yapmaya başladığı dönemde ülkeye istikrar getirmesi, yaşam şartlarını iyileştiren projeler yapması tekrar tekrar seçilmesine neden olmuştu. Ancak, son dönemlerde hükümetin kamu fonlarını kötüye kullandığı, medyayı kısıtladığı yönünde haberler yayıldı ve halk Morales’in gücü kötü yönde kullanmaya başladığını düşünmeye başladı. Bu haberlere rağmen, hala daha Bolivya’da muhalefetin çok zayıf olduğunu ve Morales devam etmezse onun yerine başka birinin geçemeyeceğini düşünen bir kesim de bulunmakta. Tüm bu tartışmalara rağmen, Morales’in görevine devam edip etmeyeceği henüz kesin değil.

Selcan Buse DORA
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,082BeğenenlerBeğen
6,252TakipçilerTakip Et
8,640TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...