Malezya, Meksika’da Petrol Ve Doğal gaz Arayacak

0
157

Malezya’nın ulusal petrol şirketi Petronas, Meksika’da gerçekleştirilen toplam 4.2 milyar varil rezerve sahip 19 petrol ve doğal gaz arama sahaları ihalesinin altı tanesini kazandı. Bu altı ihalenin iki tanesini Petronas’ın alt birimi Carigali tek başına kazanırken, diğer dördünü de Konsorsiyum olarak kazandı.

İhalelerin tümü Meksika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Tamaulipas eyaletinde bulunuyor. Meksika yetkilileri, açık artırmanın, 2014 yılında ülkenin enerji sektörünün yabancı firmalara açılmasından bu yana, en önemli ihale olduğu kaydediliyor. Son ihalelerle ülkeye 93 milyar ABD doları yatırım yapılacak. Ayrıca, 19 sahanın 9’unu da Hollanda menşeili petrol devi Shell’in alması da dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Aldo Flores, “Bu, Meksika’daki petrol sektörü için bir başka başarılı gün.” dedi.

Flores, projelere yatırım yapılması beklenen 93 milyar doların, ilk 15 yılda 230.000 iş yaratabileceğini belirtti. Üretim, en geç 2028’de başlayabilir.

Sponsorlu

Çarşamba günü açık artırma yapılan bloklar, 2032 yılına kadar günde 1,5 milyon varil (bpd) ham petrol ve 4 milyar metreküp doğal gaz gazı pompalayabiliyor. Meksika, şu anda yaklaşık 1,9 milyon bpd üretiyor.

Alperen  İÇLİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here