Almanya’dan Ankara Zirvesine Eleştiri

0
59

Ankara’da; Erdoğan, Ruhani ve Putin arasında gerçekleştirilen üçlü zirveye Almanya’dan eleştiri geldi. Alman hükümeti, Suriye zirvesini kuşkuyla karşıladıklarını açıkladı. Buluşmayı savaş zirvesi olarak nitelendiren SPD’li Annen, üç liderin de siyasi çözüme katkı sağlamadığını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı, Ankara’da Suriye konusunda üçlü bir zirve gerçekleştiren Türkiye, Rusya ve İran’a, Suriye’de barışın sağlanması için artık harekete geçmeleri çağrısında bulundu. Bakan zirvenin sonuçlarına ilişkin, ”Söylenen sözlere çok fazla bel bağlamayı bıraktım, artık uygulamaları görmek isterim” diye konuştu. Suriye’de yaşananların büyük bir insanlık felaketi olduğunu vurgulayarak, bu üç ülkeden çatışmaları sona erdirmeye yönelik somut katkı sağlamalarını talep etti.

Türkiye’nin, Alman milletvekillerine İncirlik’te görev yapan Alman askerlerini ziyaret izni vermemesi iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı. Almanya bunun üzerine İncirlik’te görev yapan askerlerini Ürdün’e taşıma kararı almış, askerlerin Azrak yakınlarındaki Muvaffak Salti Hava Üssü’ne taşınması geçen yılın Ekim ayında tamamlanmıştı.

Bakan, Ürdün ziyareti kapsamında 37 bin sığınmacının kaldığı El Azrak mülteci kampının yanı sıra burada IŞİD’e karşı mücadele kapsamında görev yapan Alman askerlerini de ziyaret edecek.

Sponsorlu

Alman hükümetinin Suriye sorununun çözümü için yürütülecek siyasi müzakerelere daha güçlü bir şekilde dâhil olması gerektiğini belirten Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı, Birleşmiş Milletler’in bu müzakerelerin yürütülmesi gereken platform ve aynı zamanda tek yasal zemin olduğunu söyledi.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAMStajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here