Almanya’dan Ankara Zirvesine Eleştiri

Ankara’da; Erdoğan, Ruhani ve Putin arasında gerçekleştirilen üçlü zirveye Almanya’dan eleştiri geldi. Alman hükümeti, Suriye zirvesini kuşkuyla karşıladıklarını açıkladı. Buluşmayı savaş zirvesi olarak nitelendiren SPD’li Annen, üç liderin de siyasi çözüme katkı sağlamadığını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı, Ankara’da Suriye konusunda üçlü bir zirve gerçekleştiren Türkiye, Rusya ve İran’a, Suriye’de barışın sağlanması için artık harekete geçmeleri çağrısında bulundu. Bakan zirvenin sonuçlarına ilişkin, ”Söylenen sözlere çok fazla bel bağlamayı bıraktım, artık uygulamaları görmek isterim” diye konuştu. Suriye’de yaşananların büyük bir insanlık felaketi olduğunu vurgulayarak, bu üç ülkeden çatışmaları sona erdirmeye yönelik somut katkı sağlamalarını talep etti.

Türkiye’nin, Alman milletvekillerine İncirlik’te görev yapan Alman askerlerini ziyaret izni vermemesi iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı. Almanya bunun üzerine İncirlik’te görev yapan askerlerini Ürdün’e taşıma kararı almış, askerlerin Azrak yakınlarındaki Muvaffak Salti Hava Üssü’ne taşınması geçen yılın Ekim ayında tamamlanmıştı.

Bakan, Ürdün ziyareti kapsamında 37 bin sığınmacının kaldığı El Azrak mülteci kampının yanı sıra burada IŞİD’e karşı mücadele kapsamında görev yapan Alman askerlerini de ziyaret edecek.

Alman hükümetinin Suriye sorununun çözümü için yürütülecek siyasi müzakerelere daha güçlü bir şekilde dâhil olması gerektiğini belirten Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı, Birleşmiş Milletler’in bu müzakerelerin yürütülmesi gereken platform ve aynı zamanda tek yasal zemin olduğunu söyledi.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAMStajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...