Finansal Açıdan Estonya’nın AB Dönem Başkanlığı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı 6 aylık sürelerle farklı üye ülkeler tarafından üstlenilmektedir. AB Konseyi’nin Dönem Başkanlığı’nı üstelenen ülke konseyde toplantıları yönetmektedir. Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı 1 Temmuz tarihinde Malta’dan Estonya’ya geçmişti.

Estonya’nın AB Dönem Başkanlığı’nı düzenleyen ekibin başkanı olan Piret Lillevali bu organizasyon için başta planlanmış olan 68.1 milyon euroluk bütçeden, tam olarak 10.7 milyon euro tasarruf ettiklerini açıkladı.

2014-2019 dönemindeki başkanlık organizasyonunun bütçesi 74.8 milyon euro idi. Lillevali, yurt dışındaki uzun süreli görevlerin kısaltılmasıyla gerçekleşen başkanlık organizasyonunun daha erkene taşınmış olmasının bütçeye önemli ölçüde tasarruf sağladığını ifade etti. Ayrıca sponsorlardan temin edilen 1.5 milyon euro etkinlik için düzenlenen organizasyonlara fazlaca katkıda bulunmuştur.

AB kurumlarından sağlanmış olan 4.9 milyon euro tutarındaki ortak finansman ek etkinlik düzenlemeleri ve harcamaların da azaltılmasına katkıda bulunmuştur. Estonya’da, AB Dönem Başkanlığı’na bağlı olarak düzenlenen 50’den fazla etkinliğin -bu etkinliklere 32 konferans da dahil- tamamına yakını AB kurumları tarafından finanse edilmiştir.

2017 yılının ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı etkinliklerine katılmış olan ve içerisinde yaklaşık olarak 1000 gazetecinin de yer aldığı 27 bin yabancı ziyaretçi, Estonya’daki mal ve hizmetlerin tüketimine yaklaşık olarak 7.3 milyon euro harcamış bulunmaktadır.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...