Arap Ligi Zirvesi’nden İran’a Kınama

Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı 29. Arap Birliği Zirvesi’nden, İran’a kınama ve Suriye’de ki kimyasal saldırıya uluslararası adli inceleme yapılması çağrısı çıktı.

15 ülkenin devlet başkanının katılımıyla yapılan zirvenin sonunda, basına dağıtılan açıklamada, “Suriyeli kardeşlerimize yapılan kimyasal saldırıyla ilgili mutlak kınamamızı vurguladık ve kimyasal silah kullanan herkese karşı uluslararası hukukun uygulanmasından emin olmak için de bağımsız uluslararası bir soruşturma açılmasını talep ediyoruz.” dendi.

Suudi Arabistan ve müttefikleri Suriye’ye yapılan hava saldırısını desteklerken Irak ve Lübnan gibi diğer Arap ülkeleri saldırıyı kınamıştı.

Bildiride ayrıca, İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların arttırılması istenirken, Tahran’a da Suriye ve Yemen’de ki milislerini çekmesi uyarısında bulunuldu.

Açılış konuşmasında, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, “İran’ın Arap dünyasında yürüttüğü terörist faaliyetlerini en güçlü şekilde kınadığımızı yineliyor ve Arap ülkelerin iç işlerine küstah müdahalelerini de reddediyoruz.” dedi.

Son zamanlarda çok fazla gündem konusu olan Suriye’deki savaşa, uluslararası bir çözüm bulabilmek amacıyla Arap Ligi’nin bir araya geldiğini söyleyebiliriz. Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilim ve bölgesel rekabetin ise giderek siyasi bir krize dönüşebileceği ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek yerinde olabilir.

 

Suna KAYA

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,632TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...