Arap Ligi Zirvesi’nden İran’a Kınama

Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı 29. Arap Birliği Zirvesi’nden, İran’a kınama ve Suriye’de ki kimyasal saldırıya uluslararası adli inceleme yapılması çağrısı çıktı.

15 ülkenin devlet başkanının katılımıyla yapılan zirvenin sonunda, basına dağıtılan açıklamada, “Suriyeli kardeşlerimize yapılan kimyasal saldırıyla ilgili mutlak kınamamızı vurguladık ve kimyasal silah kullanan herkese karşı uluslararası hukukun uygulanmasından emin olmak için de bağımsız uluslararası bir soruşturma açılmasını talep ediyoruz.” dendi.

Suudi Arabistan ve müttefikleri Suriye’ye yapılan hava saldırısını desteklerken Irak ve Lübnan gibi diğer Arap ülkeleri saldırıyı kınamıştı.

Bildiride ayrıca, İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların arttırılması istenirken, Tahran’a da Suriye ve Yemen’de ki milislerini çekmesi uyarısında bulunuldu.

Açılış konuşmasında, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, “İran’ın Arap dünyasında yürüttüğü terörist faaliyetlerini en güçlü şekilde kınadığımızı yineliyor ve Arap ülkelerin iç işlerine küstah müdahalelerini de reddediyoruz.” dedi.

Son zamanlarda çok fazla gündem konusu olan Suriye’deki savaşa, uluslararası bir çözüm bulabilmek amacıyla Arap Ligi’nin bir araya geldiğini söyleyebiliriz. Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilim ve bölgesel rekabetin ise giderek siyasi bir krize dönüşebileceği ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek yerinde olabilir.

 

Suna KAYA

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...