Bulgaristan, Rusya Büyükelçisini Geri Çağırdı

ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Rus diplomatları sınır dışı etme kararının ardından, Bulgaristan Rusya’daki büyükelçisini geri çağırdı.

Borisov’un, Rus çifte Casus Sergey Skripal’in zehirlenmesi olayına ilişkin Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Boyko Kotzev’i telefonla arayarak, Rusya, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun konuya dair tepkisini görüştüğü belirtildi. Borisov’un, Büyükelçi Kotzev’i konuyu istişare etmek üzere Sofya’ya çağırdı.

İngiltere’ye yerleşen eski Rus çifte Ajan Sergey Skripal ve kızının sinir gazlı ile zehirlenmesi, iki ülke arasında son yılların en büyük diplomatik krizini başlattı. Ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart Pazar günü Salibury’da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg şunları söyledi: “Bu, Rusya’ya, kabul edilemez ve tehlikeli davranış kalıpları için maliyetler ve sonuçlar olduğuna dair net bir mesaj gönderiyor.”

“Rusya’nın Salisbury’de olanlara yapıcı tepkisizliklerini takip ediyor.”

30 Mart’ta, Rus diplomatlarını serbest bırakmamak için sunduğu açıklama, ülkesinin, AB’ye ve Rusya’ya karşı verdiği yanıt için başka yerlerde destek arayan Birleşik Krallık ile dayanışma göstermesiydi.Borissov ayrıca, daha önce koalisyon hükümetinden azınlık partnerinin Rusya aleyhinde harekete geçmesi için destek alacağına inanmadığını da belirtti.

 

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...