#MeToo Hareketi Sonrası Japonya’nın Kıdemli Bürokratı Cinsel İstismar İddialarının Ardından İstifa Etti

 Japonya’nın en kıdemli Maliye Bakanlığı Bürokratı, #MeToo hareketi kapsamında cinsel istismar iddiaları nedeni ile istifa etti. Maliye Bakanı Yardımcısı Junichi Fukuda, haftalık bir derginin kendisine yönelik kadın muhabire cinsel taciz iddialarını yayımlamasının ardından görevi bırakacağını söyledi. Maliye Bakanlığı merkezli adam kayırma skandalı ile baş etmeye çalışan Başbakan Shinzo Abe için Fukuda’nın istifası, daha fazla bir utanç kaynağı. İkinci skandal sonucu, Abe nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Geçen hafta ki Weekly Shincho dergisinin bir barda kadın muhabire tacizde bulunduğu iddialarını reddetmişti. Ancak dergi, ellerinde Fukuda’ya ait ses kayıtlarının olduğunu ve Fukuda’nın başka muhabirlere de aynı şekilde yaklaştığını ve uygunsuz yorumlar yaptığını açıkladı. Fukuda, dergiye hakaret davası açacağını söyledi. Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iddiaların iş yapma kabiliyetini etkilediği için istifa edeceğini söyledi ve cinsel istismara varan herhangi bir açıklamada bulunduğunu hatırlamadığını söyledi.

Maliye Bakanlığı, başlatılan soruşturmada iddia sahibinin öne çıkarılması gerektiğini savundu. Maliye Bakanı Taro Aso ise, iddialar kanıtlanana kadar Fukuda’yı cinsel taciz ile suçlamayacağını söyledi. Aso daha ileri giderek kurbanın ortaya çıkmadığını ve Fukuda’nın fail yerine mağdur olabileceğini söyledi. #MeToo Hareketi sonucu farklı iddialar çıkmakta.

 

Japonya’da bu daha da yavaş çünkü kurbanlar konuşmak istemiyorlar. Dergi birçok kadının sessizce acı çekmek zorunda kaldığını, cinsel taciz, aşağılama gibi nahoş durumlarla baş etmeye çalıştıklarını söyledi. İş yerinde taciz ile ilgili olarak da yasal düzenlemeler talep edildi. Japonya’da kadınların iş gücüne katılımı her kadar arttırılmaya çalışılsa da politikada ve şirketlerde hala büyük bir açık sürmektedir.

Pınar ŞAHİN

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.