#MeToo Hareketi Sonrası Japonya’nın Kıdemli Bürokratı Cinsel İstismar İddialarının Ardından İstifa Etti

 Japonya’nın en kıdemli Maliye Bakanlığı Bürokratı, #MeToo hareketi kapsamında cinsel istismar iddiaları nedeni ile istifa etti. Maliye Bakanı Yardımcısı Junichi Fukuda, haftalık bir derginin kendisine yönelik kadın muhabire cinsel taciz iddialarını yayımlamasının ardından görevi bırakacağını söyledi. Maliye Bakanlığı merkezli adam kayırma skandalı ile baş etmeye çalışan Başbakan Shinzo Abe için Fukuda’nın istifası, daha fazla bir utanç kaynağı. İkinci skandal sonucu, Abe nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Geçen hafta ki Weekly Shincho dergisinin bir barda kadın muhabire tacizde bulunduğu iddialarını reddetmişti. Ancak dergi, ellerinde Fukuda’ya ait ses kayıtlarının olduğunu ve Fukuda’nın başka muhabirlere de aynı şekilde yaklaştığını ve uygunsuz yorumlar yaptığını açıkladı. Fukuda, dergiye hakaret davası açacağını söyledi. Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iddiaların iş yapma kabiliyetini etkilediği için istifa edeceğini söyledi ve cinsel istismara varan herhangi bir açıklamada bulunduğunu hatırlamadığını söyledi.

Maliye Bakanlığı, başlatılan soruşturmada iddia sahibinin öne çıkarılması gerektiğini savundu. Maliye Bakanı Taro Aso ise, iddialar kanıtlanana kadar Fukuda’yı cinsel taciz ile suçlamayacağını söyledi. Aso daha ileri giderek kurbanın ortaya çıkmadığını ve Fukuda’nın fail yerine mağdur olabileceğini söyledi. #MeToo Hareketi sonucu farklı iddialar çıkmakta.

 

Japonya’da bu daha da yavaş çünkü kurbanlar konuşmak istemiyorlar. Dergi birçok kadının sessizce acı çekmek zorunda kaldığını, cinsel taciz, aşağılama gibi nahoş durumlarla baş etmeye çalıştıklarını söyledi. İş yerinde taciz ile ilgili olarak da yasal düzenlemeler talep edildi. Japonya’da kadınların iş gücüne katılımı her kadar arttırılmaya çalışılsa da politikada ve şirketlerde hala büyük bir açık sürmektedir.

Pınar ŞAHİN

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...