#MeToo Hareketi Sonrası Japonya’nın Kıdemli Bürokratı Cinsel İstismar İddialarının Ardından İstifa Etti

 Japonya’nın en kıdemli Maliye Bakanlığı Bürokratı, #MeToo hareketi kapsamında cinsel istismar iddiaları nedeni ile istifa etti. Maliye Bakanı Yardımcısı Junichi Fukuda, haftalık bir derginin kendisine yönelik kadın muhabire cinsel taciz iddialarını yayımlamasının ardından görevi bırakacağını söyledi. Maliye Bakanlığı merkezli adam kayırma skandalı ile baş etmeye çalışan Başbakan Shinzo Abe için Fukuda’nın istifası, daha fazla bir utanç kaynağı. İkinci skandal sonucu, Abe nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Geçen hafta ki Weekly Shincho dergisinin bir barda kadın muhabire tacizde bulunduğu iddialarını reddetmişti. Ancak dergi, ellerinde Fukuda’ya ait ses kayıtlarının olduğunu ve Fukuda’nın başka muhabirlere de aynı şekilde yaklaştığını ve uygunsuz yorumlar yaptığını açıkladı. Fukuda, dergiye hakaret davası açacağını söyledi. Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iddiaların iş yapma kabiliyetini etkilediği için istifa edeceğini söyledi ve cinsel istismara varan herhangi bir açıklamada bulunduğunu hatırlamadığını söyledi.

Maliye Bakanlığı, başlatılan soruşturmada iddia sahibinin öne çıkarılması gerektiğini savundu. Maliye Bakanı Taro Aso ise, iddialar kanıtlanana kadar Fukuda’yı cinsel taciz ile suçlamayacağını söyledi. Aso daha ileri giderek kurbanın ortaya çıkmadığını ve Fukuda’nın fail yerine mağdur olabileceğini söyledi. #MeToo Hareketi sonucu farklı iddialar çıkmakta.

 

Japonya’da bu daha da yavaş çünkü kurbanlar konuşmak istemiyorlar. Dergi birçok kadının sessizce acı çekmek zorunda kaldığını, cinsel taciz, aşağılama gibi nahoş durumlarla baş etmeye çalıştıklarını söyledi. İş yerinde taciz ile ilgili olarak da yasal düzenlemeler talep edildi. Japonya’da kadınların iş gücüne katılımı her kadar arttırılmaya çalışılsa da politikada ve şirketlerde hala büyük bir açık sürmektedir.

Pınar ŞAHİN

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...