Kuzey Kore Nükleer ve Füze Testlerini Askıya Alarak ABD Başkanı’nın Övgüsünü Kazandı

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, cumartesi günü yaptığı açıklamayla bütün dünyanın gündemini sarstı. Tarihî bir karar olarak addedilen Kim Jong-un’un açıklamasında, nükleer denemelerin durdurulacağı bildirildi. Ayrıca, daha önceden yapılan 6 nükleer denemenin test sahasının da kapatılacağı bildirildi.

Kim Jong-un konuşmasının devamında, ülkesinin nükleer silahsızlanma konusunda önemli bir adım attığını ve bunun, dünyanın nükleer silahsızlanma programında önemli bir adım olduğunu belirtti.

Amerika Devlet Başkanı Donald Trump ise, bu haberi Twitter hesabında yaptığı bir açıklamayla doğruladı ve bu kararı iyi bir haber olarak nitelerken Kuzey Kore’nin kuzey bölgelerindeki bir test sahasını da kapatacak olmasının herkes için güzel bir haber olduğunu söyledi.

Güney Kore ise, Kuzey’in attığı bu adımdan memnunluğunu dile getirirken, bölgenin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlamlı ve önemli bir adım olduğu açıklaması geldi. Ek olarak, bölgede bu hamlenin Kuzey Kore ve ABD arasındaki olumlu diyalogların da önünü açtığı belirtildi.

Bölgede, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerinden rahatsız olan bir diğer ülke, Japonya. yapılan Açıklamaya göre, Shinzo Abe, Kuzey Kore’nin bir an önce bu konuda gerekli adımların atılmasının lüzum geldiğini söyledi. Japonya’dan yapılan bir diğer açıklamaya göre, Kuzey Kore’nin bütün kitle imha silahlarından ve balistik füze denemelerinden arındırılması için baskının süreceği söylendi.

Kuzey Kore’nin böyle bir adım atmasının ardındaki sebeplerden bir tanesi de, Güney Kore ile gerçekleştirdiği diplomatik adımlardaki samimiyetini göstermesi ve sorunun kendisinde olmadığını kanıtlamak adına önemli bir adımdı. Ancak, Güney Kore halkının atılan bu adım konusunda şüpheleri olacağı da kesindir.

Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki, Çin’in bu konudaki açıklamaları merakla beklenmektedir. Ayrıca, Kuzey Kore tarafından yapılacak bu tarz olumlu açıklamalar bölgede ABD açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Çünkü ABD’nin bölgede etkin bir güç olarak bulunmasının en önemli sebebi; Kuzey Kore tehdididir.

Enver Alper DEMİRCİ

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.