Güney Afrika’da Yolsuzluk Protestoları

Güney Afrika’da yolsuzluğa karşı üç gündür devam eden protestolar nedeniyle Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, İngiltere ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndü. Ülkenin Kuzey Batı Eyaleti Başbakanı Supra Mahumapelo’nun yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle istifasını isteyen binlerce kişinin eyaletin Başkenti Mahikeng’de protesto gösterisi düzenlemesi nedeniyle, Devlet Başkanı Ramaphosa İngiltere ziyaretini yarıda kesti.

Eyalet Başbakanının yolsuzluk yaptığını ve halka yeterli hizmet vermediğini öne süren göstericiler lastikler yakıp yolları kapattı. Araçların geçişine para karşılığı müsaade eden göstericilerin şehirdeki bir oteli de yağmaladığı belirtildi. Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, ”Başkan Ramaphosa, Kuzey Batı eyaletindeki protestolar ile alakalı parti yöneticileri ile toplantı yapmak üzere İngiltere ziyaretini yarıda keserek ülkeye döndü.” ifadesi yer aldı. Ramaphosa, göstericilere yaptığı konuşmada sükunet çağrısında bulunarak, ”Protesto yapmak hakkınız fakat isteklerinizi barışçıl yollarla iletmenizi istiyorum.” dedi. Afrika Ulusal Kongresinden (ANC) yapılan açıklamada ise, ”Eyalet Başbakanı ile ilgili iddialar üzerine parti yönetimi toplantı yaparak en kısa zamanda vatandaşların mutlu olacağı kararı verecek.” ifadelerine yer verildi.

Eyalet Polis Departmanı Basın Sözcüsü Lieutenant Colonel Adele Myburgh, çarşamba gününden bu yana gösterilerde 16 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Böylelikle, ülke üzerinde bir süre iç karışıklıklar devam etmiş ve halk belli iddialara göre hareket ederek protestolara devam etmiştir.

Demet GÖRMEK

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...