TRUMP: “Ortadoğu’daki Olayların Arkasında İran’ın Parmak İzi Var”

ABD Başkanı Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Trump, İran‘ın Akdeniz’e ulaşmasına fırsat vermeyeceğiz. Suriye’den çıkmayı çok isterim, yakında eve döneceğiz. Güçlü ve kalıcı bir iz bıraktıktan sonra, Suriye’den çıkacağız.” dedi.

Trump’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘’Ortadoğu’da olayların arkasında İran’ın parmak izini görüyorsunuz. Macron’u, DAEŞ karşısındaki çabalarından ötürü tebrik etmek istiyorum. İran’ın bizim başarımızdan nemalanmasını engellemelerini talep ediyorum. Siz, bizim en eski ve en büyük müttefiklerimizden birisiniz.ABD olarak önemli adımlar atıyoruz, özellikle sınırlarda. Sizin de bu konuda göstermiş olduğunuz liderliği takdirle karşılıyorum. Her zaman popüler değilsiniz belki ama her zaman dürüstsünüz.’’

İki liderin gündemindeki bir diğer konu, İran ile nükleer anlaşmaydı.

ABD Başkanı Donald Trump, bir süredir 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilme tehdidinde bulunuyor. Fransa ve ABD’nin bu konudaki görüş ayrılıkları ise sürüyor.

Ortak basın açıklamasında Trump, İran ile nükleer anlaşmayı “delilik” olarak nitelerken, Macron anlaşmanın hayati olduğunu söyledi.

Trump ise, İran’ın ülkedeki nüfuzunun büyümesine izin verilmemesinin önemine değindi.

Trump’ın, Ortadoğu’da sorun olan pek çok alanda İran’la karşılaştıklarını vurguladığını anlayabilir ve açıklamalarıyla İran’ı hedef aldığını, Macron’la ise, aralarındaki samimiyetin arttığını söyleyebiliriz. Ayrıca, Trump’ın sözlerinden yola çıkarak, Suriye’yi şu an için kesin olarak terk etmeyeceği yorumunu yapabiliriz.

Suna KAYA

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...