Katar: “Suudi Arabistan Yönetimi, Arap Kamuoyunun Beynini Yıkamaya Çalışıyor”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr’in, hazirandan beri abluka ve yaptırıma aldıkları Katar’ın, Trump’ın talebinin asıl muhatabı olduğu, Suriye’ye asker gönderip Amerikan gücünün masraflarını karşılaması gerektiğini söylemesi, Körfez’i bir kez daha gerdi.

Terörün finansmanıyla mücadele konferansı için gittiği Paris’te, France 24 televizyonuna konuşan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Suudi mevkidaşına da yanıt verdi.

El Sani, ”Suudi açıklamasına yanıt vermeye bile değmez. Katar, bu şekilde Arap kamuoyunun aptal yerine konulmasını ve beynini yıkamaya çalışılmasını reddetmektedir. Arap bilinci onların sandığından çok daha büyüktür.” dedi.

Cubeyr, Trump’ın bazı sözlerinden hareketle, ”Eğer ABD, Katar’da ki Udeyd Üssü’nden çekilirse, Katar rejiminin devrilmesi bir hafta bile sürmez. ABD üsten çekilmeden önce Katar Suriye’ye asker göndermeli.” çıkışını da yapmıştı.

Katarlı mevkidaşı ise, Katar Emiri Tamim bin Hamad el Sani’nin 9 Nisan’da Washington’ı ziyaret edip Trump ile görüştüğünü hatırlattı.ABD’li yetkililerin, Suriye’ye ilave asker gönderme konusundaki fikirlerini Katar Emiri ile paylaştığını, Katar’ın da bu konudaki tutumunu Washington’a anlattığını aktaran el Sani, uluslararası bir koalisyonun parçası olabileceklerini belirtti.

Her iki tarafında ABD’nin varlığına muhtaç olduğu unutulmamalıdır. Eğer, ABD Katar’dan çekilirse rejimin yıkılması 1 haftadan fazla sürmeyecekse, Suudi Arabistan’dan çekilmesi halinde Arabistan’ın da yok olacağı söyleyebiliriz çünkü her iki devlette anlayış açısından birbirine benzemektedir.

 

Kerem AYSU

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...