İran Cumhurbaşkanı Ruhani: “Tüccar Trump”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, P5+1 ülkeleri ile Tahran arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın yenilenmesini savunan ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştrdi. Ruhani, Trump için ‘tüccar’ ifadesini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı’nın eleştirisi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Trump’ı ABD’nin anlaşmadan imzasını çekmemesi konusunda ikna etmek için Washington’a yaptığı ziyaretinin ardından geldi. Macron, ABD’de Trump ile yaptığı ortak açıklamada, AB’nin İran’la nükleer anlaşmanın değiştirilmeden muhafaza edilmesine yönelik pozisyonundan geri adım atmış ve ‘şu andan itibaren ABD ile birlikte yeni bir anlaşma üzerinde çalışmak istediğini’ belirtmişti.

Ruhani, devlet televizyonunda canlı yayımlanan konuşmasında, ” Onlar belli bir Avrupa ülkesinin lideri ile birlikte, ‘7 ülkenin imzaladığı anlaşma hakkında karar vermek istiyoruz diyorlar. Ne için? Hangi hakla?” ifadelerini kullandı. Anlaşmayı ‘çılgınlık’ olarak niteleyen ve ciddi değişiklikler olmazsa İran’a yönelik yaptırımlara geri döneceğini söyleyen Trump’a seslenen Ruhani,” Senin siyasette arka planın yok. Hukukta arka planın yok. Uluslararası anlaşmalarda arka planın yok. Nasıl oluyor da bir tüccar, gökdelen inşaatçısı uluslararası ilişkiler hakkında muhakemede bulunabiliyor?” dedi.

İran ile nükleer anlaşmayı imzalayan: Rusya, Çin, Almanya, İngiltere ve Fransa, anlaşmanın devamından yana tavır sergilemekte olduğunu görmekteyiz. Batı dünyasında pek çok kesimde İran’ın nükleer güç elde etmesini ve Ortadoğu’da bir nükleer yarış başlatmasını önlemek için umutlu bir şekilde hareket etmektedir.

Hacer KARKİN

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...