İsrail:”İran Saldırırsa Tahran’ı Vururuz”

0
115

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, online haber portalı Elaph’a yaptığı konuşmasında, İran’a bağlı kuvvetlerin kendilerine saldırması durumunda, Başkent Tahran’ı hedef alacaklarını söyledi. “Bedeli ne olursa olsun, İsrail’i tehdit eden İran’ın Suriye’de ki tüm askeri alanlarını yerle bir edeceğiz.” ifadelerini kullanarak, Suriye’de İran’a ait askerlerin bulunmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

İran rejiminin son günlerini yaşadığını ve ABD’nin nükleer anlaşmasından çekilmesi halinde İran’ın ekonomik olarak çökeceğini ileri süren Liberman, “İran şu ana kadar Suriye’de 13 milyar dolar harcadı. Lübnan Hizbullahı, Hamas, İslami Cihad Hareketi ile terör örgütlerine yıllık 2 milyar dolar akıttı.” iddiasında bulundu.

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise, dünyada ki bütün Müslüman milletlere ABD’ye ve ‘düşmanlara’ karşı durma çağrısında bulunmuştu. Hamaney, İran’ın ABD’nin ‘sataşma girişimlerine’ karşı dik duracağını ifade etti.

Nükleer anlaşma, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ve Almanya arasında, 14 Temmuz 2015’te Viyana’da imzalanmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini aksi takdirde ülkesinin anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı. İran ve diğer taraf ülkeler, anlaşmanın güncellenmesine karşı çıkıyor. Trump’un yanında ise yalnızca İsrail var. Yani İsrail ve İran arasındaki gerçekleşen bu sözlü tartışmanın ardında nükleer anlaşma ve Suriye meselesi yatıyor. ABD ve İsrail, Suriye’de İran’a söz hakkı vermeme politikasını mutlaka sürdürecektir.

Sponsorlu

Aybala LALE

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here