Rusya, Türk Domatesine Yönelik Kısıtlamayı Kaldırdı

0
51

Yakın tarihsel sürece bakacak olursak; Türkiye-Rusya 2015 uçak krizinden sonra ikili ilişkilerin düzeltilmesi ve geliştirilmesi için adım atan Putin ve Erdoğan, iki ülke arasında ki ticari vetoların çoğunu karşılıklı olarak kaldırdı. Ancak Rusya, kendi iç sebepleriyle hava şartları olumsuzluğunu önlemek ve sera yatırımlarının maliyetlerini ödemek amacıyla domates pazarına müdahale etti ve Türkiye’ ye domates ticaretinde aylarca kota koymuştu.

 

Rusya’ya yapılan domates ihracatında yeni gelişme bir gelişme yaşandı. Ekonomi Bakanlığı nın açıklamasına göre, Rusya, Türk domatesine yönelik kısıtlamayı kaldırdı. Rusya Federasyonu’na Türkiye’den yapılan domates ihracatı, Rusya Tarım Bakanlığınca yetki verilen sınırlı sayıda ihracatçı tarafından yapılabiliyordu.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Rusya Federasyonu’na Türkiye’den yapılan domates ihracatı, Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığınca yetki verilen sınırlı sayıda ihracatçımız tarafından yapılabilmekteydi. 23 Nisan 2018 tarihinde, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Aleksandr Tikaçev ile Moskova’da gerçekleştirdikleri görüşmeyi takiben, her iki bakanın talimatları çerçevesinde, 26 Nisan 2018’de iki ülke Ekonomi ve Tarım Bakanlıkları yetkilileri teknik düzeyde toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantı sonrasında Rusya Federasyonu, Türkiye’den domates ithalatındaki firma sınırlamasını kaldırmıştır ve bu çerçevede Rusya Federasyonu’nuna ülkemizden yapılan sağlık koşullarına uygun domates ihracatı tamamen serbest bırakılmıştır.”

Sponsorlu

  A.Mert İZMİR

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

 

 

 

 

 

Kaynak:

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here