Arjantin’in Son Diktatörü Reynaldo Bıgnone Öldü

1976-1983 yıllarındaki kirli savaş döneminin son diktatörü olan Reynaldo Bignone Arjantin’inin Başkenti Buenos Aires’teki askeri bir hastanede hayatını kaybetti. Bir ordu yetkilisinin verdiği bilgiye göre 90 yaşında olan Bignone’nin ölüm nedeni kalp yetmezliği.

Reynaldo Bignone’in, Arjantin’de yapılan 1976’daki askeri darbe döneminde Buenos Aires’te bulunan Posados de Haedo hastanesinde gizli bir işkence merkezi kurduğu ortaya çıkmıştı. Aynı zamanda sayısız insanın kaçırılması, doktor ve hemşirelerin işkenceye uğramasından da bizzat suçlu bulunmuştu. Bunlarla da kalmamış, ülke yönetimini elinde bulundurduğu 1982-1983 yıllarında 30 fabrika işçisinin kaçırılması ve işkence edilmesi de suçları arasına dahil edilmiştir.

Bignone, yasadışı bir şekilde öldürme, işkence ve politik tutsaklardan bebek kaçırma da dahil olmak üzere çok sayıda işlediği insanlık suçları nedeniyle birçok defa ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yaşanılan darbe öncesinde, 1970’li yıllarda CIA destekli yapılan Latin Amerika’daki sağ diktatörler tarafından uygulanan Condor Operasyonu sırasında da birçok insanlık suçu işlediği belirtilmiştir. Bunlar arasında Arjantin’deki siyasiler, sivil toplum kuruluşu liderleri, öğrenciler ve entelektüeller bulunmaktadır.

Arjantin askeri yönetimi altında 1976’dan 1983’e kadar yaklaşık 30.000 kişi öldü ya da ortadan kayboldu.

Ayrıca diğer bir işlediği insanlık suçlarından defalarca hüküm giymiş eski Arjantin generali Luciano Benjamín Menéndez de sadece sekiz gün önce hayatını kaybetmişti.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...