Venezuela’da Muhalefet, Petro’yu Yasadışı İlan Etti

Muhaliflerin çoğunlukta olduğu Venezuela Ulusal Meclisi (AN), Şubat ayında piyasaya sürülen ulusal kripto parası Petro’yu gayrimeşru ilan etti.

Salı günü yayınlanan bir bildiride, Ulusal Meclis Maliye Komitesi Başkanı Rafael Guzman, Meclisin Petro’nun anayasaya aykırı olduğuna inandığını ve projeyi sahtekarlık olarak nitelendirdiklerini ve potansiyel yatırımcılara yönelik bir tehdit olduğunu belirtti. Ayrıca Guzman, Petro’nun yasal olarak piyasaya sürülebilmesi için 1999 anayasasında değişikliğe gidilmesi gerektiğini bildirdi ve Venezuela’da tedavüle yasal para sokacak tek kurumun Venezuela Merkez Bankası olduğunun altını çizdi.

Milletvekili Francisco Sucre de Petro’nun, anayasanın 12. Maddesine  aykırı olduğunu,  maden yataklarının “kamu kredisi şeklinde kullanılamayacağını” savundu. Sucre “Petrol yatakları ulusal varlıklarıdır ve garanti vermek için kullanılmazlar” ifadelerini kullandı.

Buna karşılık hükümet yanlılarının çoğunlukta olduğu Venezuela Kurucu Meclisi (ANC), Petro’yu, zararlı batı yaptırımlarını tersine çevirmeyi sağlayacak bir “isyan eylemi” olarak belirterek destekledi.

Öte yandan, Çinli kredi devi Degong, Petro’nun “küresel para sistemine yardımcı olabileceğini” iddia etti.

Bilindiği üzere Venezuela devlet destekli bir kripto para birimi oluşturan ilk ülke. Devlet Başkanı Francisco Maduro 20 Şubat’ta ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizi yumuşatmak ve ABD tarafından uygulanan yaptırımları atlatmak için Petro’nun ön satışını başlatmıştı.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...